Bilgisayar destekli bir öğretim yazılımının ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin kesirler konusundaki başarı ve matematiğe karşı tutumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of an educational software on 4th grade primary school students? attitudes towards mathematics and their achievements on fractions
- Tez No: 215664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KARAKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, geliştirilen bilgisayar destekli bir öğretim yazılımının ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerinin kesirler konusundaki başarı ve matematiğe karşı tutumuna etkisinin incelenmesidir. Araştırma Bolu ili merkezine bağlı, Gazipaşa İlköğretim Okulu'na devam eden 4. sınıf 70 öğrenciden oluşmaktadır. Sınıflar deney ve kontrol grupları olarak rastgele yöntemle seçilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında, Kesirlere Karşı Başarı Testi, Matematiğe Karşı Tutum Ölçeği ve Bilgisayara Karşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde betimsel istatistik, MANCOVA ve paired sampled t-test kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kesirler konusunun bilgisayarda hazırlanmış kesirler programı ile işlendiği deney grubu geleneksel ders anlatımının kullanıldığı kontrol grubuna göre kesirlere karşı başarı testinde daha başarılı olmuştur. Deney ve kontrol gruplarının matematiğe karşı tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kız öğrencilerin her iki grupta da kesirler konusundaki başarıları erkek öğrencilerinkinden daha iyiyken matematiğe karşı tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Deney grubundaki öğrencilerin bilgisayara karşı tutumlarında bir artma gözlenirken bu artış istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is the investigation of the effects of an educational software on 4th grade primary school students? attitudes towards mathematics and their achievements on fractions. The sample of the study consists of 70 students attending to Gazipasa Primary school in the district of Bolu. Control and an experimental groups were formed by random sampling. In the study, attitude scale towards Mathematics, Fraction achievement test and Attitude scale towards computers were administered to the participants. MANCOVA and paired sampled t-tests statistical analysis were employed in the analysis. Results of the study show that the computer software developed for fractions had a statistically positive effect on the achievements of the students. There is not any statistical difference between traditional instruction and computer based instruction on the attitudes of students. The findings of the study also imply that female students in both control and experimental groups scored better than the male students in the achievement tests. No statistical differences were found in the attitude scale towards mathematics in both groups. Although there is an improvement in the attitudes of experimental group towards computers, it is not as remarkable as to produce a statistical difference.