Yüksek seviyeli mimari (HLA) temelli dağıtık imalat benzetimi
High level architecture (HLA) based distributed manufacturing simulation
  1. Tez No: 216257
  2. Yazar: ÖZER UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN KUBAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Benzetim, bir karar verme aracı olarak her zaman kullanılagelmiştir. Benzetimin en çok kullanıldığı alanların başında imalat gelmektedir. Ancak geleneksel benzetim teknikleri tek başına karmaşık dağıtık imalat problemlerini modellemeye yetmemektedir. Son yıllarda imalat süreci oldukça karmaşık hale geldiğinden ve çoğu zaman dağıtık ortamlarda gerçekleştirildiğinden dağıtık imalat benzetimi modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı benzetim modellerini bir araya getirerek bilgi alışverişini gerçekleştirecek ortak mimariye olan ihtiyaç, başlangıçta askeri alanlarda ortaya çıkmıştır. Benzer ihtiyac, dağıtık imalat benzetiminde de hissedilmektedir. Böyle bir mimari benzetim modellerinin yeniden kullanılabilirlik ve karşılıklı işleyebilirlik özelliklerine sahip olmasını sağlayabilmelidir. Bununla birlikte, bilgi alışverişinde bulunacak olan benzetim modelleri farklı platformlarda, farklı ticari benzetim paketleriyle veya farklı uygulama yazılımları ile modellenmiş olabilmektedir. HLA, bu tür problemleri çözmekte kullanılabilecek dağıtık benzetim mimarisidir. Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından askeri benzetim sistemlerinde kullanılmak üzere 1995'lerden itibaren geliştirilen bu mimari, imalatta ve diğer sivil alanlarda da uygulanmaktadır. 2000 yılında IEEE tarafından 1516 kodu ile dağıtık benzetim standardı olarak kabul edilmesiyle sivil alanlarda kullanımı yaygınlaşmıştır.Bu çalışmada HLA temelli dağıtık imalat benzetimi ele alınmıştır. Dağıtık imalat benzetiminin yararları, HLA'nın imalatta kullanım gerekçesi, HLA temelli dağıtık imalat benzetimi geliştirmek için neler yapılması gerektiği açıklanmıştır. Çeşitli HLA temelli dağıtık imalat tasarım örnekleri verilmiştir. Örnek bir uygulama ile HLA'nın pratik olarak dağıtık imalat benzetiminde nasıl uygulandığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Manufacturing is one of the areas where simulation is used more widely as a decision making tool. But traditional simulation techniques are not capable to simulate complex manufacturing systems. Since manufacturing processes became more complex and mostly performed in distributed environments, distributed manufacturing simulation models are needed. So, a common framework is required to integrate and exchange information of different manufacturing simulation models. The framework should have the capability of reusability and interoperability since simulation models could be modeled at different environments with different application programming languages. HLA can meet all of the requirements mentioned above. HLA was developed by American Department of Defense (DoD) since 1995 for military simulations, and after it was accepted as an IEEE standart (No:1516) in year 2000, HLA is being used not only for military simulations but also for civil applications.In this study HLA based distributed manufacturing simulation is examined. The benefits of distributed manufacturing simulation, reasons why HLA is used in manufacturing, what sould be done in order to develop HLA based distributed manufacturing simulation is explained in the study. It will also be put forward how HLA is implemented practically in distributed manufacturing simulation through a given scenario.