The Effects of aerobic dance training on physical fitness variables of high school girls
Aerobik dansın lise kız öğrencilerinin fiziksel uygunluk verileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 21644
  2. Yazar: FİLİZ BALEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZ AEROBİK IDANSIN ÜSE KIZ ÖĞRENCİLERİNİN FİZİKSEL UYGUNLUK VERİLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ BALEMİR, Filiz Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi. Doç. Dr. Kemal Tamer Şubat, 1992, 48 sayfa Bu çalışmanın amacı aerobik dansın lise kız öğrencilerinin fiziksel uygunluk verileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya 20 antremansız kız öğrenci katılmıştır. Denekler rastgele kontrol (N: 10) ve araştırma (N: 10) grubu olarak ayrılmıştır. Denekler maksimum kalp atım sayılarının %80 ile haftada 3 gün, altı hafta boyunca antreman yapmışlardır. Antreman sezonu 5-7 dakika ısınma dansı, 30-35 dakika kondisyonlandırıcı dans adımiarı, 8-10 dakika soğuma dansı içermektedir. Fiziksel verilerin ölçülmesi için yedi adet test uygulanmıştır. 1) istirahat kalp atım sayısı, 2) İstirahat kan basıncı, 3) Maksimum aerobik kapasite, 4) Vücut ağıriığı, 5) Beş farklı bölgeden deri yağ kalınlığı toplamı (Triceps, subscapula, bacak, iliak, karın), 6) Vücut yağ yüzdesi, 7) Kandeki kolesterol, Trigiiserid, HDL ve LDL miktarı. Bütün testler iki grup için pre ve post test olarak tatbik edildi, istatistiksel analizler t-test ve varyans analizi sonuçlarına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF AEROBIC DANCE TRAINING ON PHYSICAL FITNESS VARIABLES OF HIGH SCHOOL GIRLS BALEMlR, Filiz Master's Thesis, Department of Physical Education and Sport. Supervisor. Assoc. Prof. Dr. Kemal Tamer February, 1992, 48 pages The purpose of this study was to examine the effect of aerobic dance on physical fitness variables of high school girls. Twenty untrained 17 years old female students participated in this study. The subjects were randomly assigned as control (N: 10} and experimental group (N: 10). The experimental group trained at 80% of max HR for 3 days a week for 6 weeks. Whereas the control group did not participate in any regular, strenous, physical activity. Training session included 5-8 min of warm-up dancing, 30-35 min of conditioning dance routines and 8-10 of min cool down dancing. Seven tests were used to measure physiological parameters 1) Resting Heart Rate 2) Resting Blood Pressure 3) Maximal oxygen uptake 4) Body weight 5) Sum of skinfolds at five different sites (triceps subsapular, thigh, iliac, abdomen) 6) Percent body fat 7) Cholesterol, triglyceride, HDL and LDL level in blood. All tests were administered to two groups as pre and post test. Statistical analysis included t-test and analysis of variance (ANOVA).