A Comparison of the effects of step aerobics and aerobic dancing on selected physiological parameters of college-aged females
Step ve aerobik dansın üniversiteli bayanların fizyolojik parametrelerine etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 53394
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
öz STEP VE AEROBİK DANSIN ÜNİVERSİTELİ BAYANLARIN FİZYOLOJİK PARAMETRELERİNE ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Kin, Ayşe Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Fehmi Tuncel Haziran 1996, 47 Sayfa Bu çalışmada, 8 haftalık step ve aerobik dans uygulamasının fizyolojik parametreler üzerine olan etkisi karşılaştırılmıştır. 48 sedanter bayan üniversite öğrencisi gönüllü olarak olarak bu çalışmaya katılmış ve rastgele yöntemiyle üç gruba -.step grubu (n=16), aerobik dans grubu (n=16) ve kontrol grubu (n=16)- ayrılmışlardır. Step ve aerobik dans grupları maksimum kalp atımlarının % 60 -70' inde haftada 3 gün, günde 45 dakika olmak üzere 8 haftalık antrenmana katılmışlardır. Bu antrenman süresince kontrol grubu hiçbir fiziksel aktiviteye katılmamışdır. Deneklerin vücut komposizyonu, bacak çevresi, esnekliği, kas dayanıklılığı, maksimal oksijen tüketimi (V02 max.) ve bazı kan lipid ve lipoprotein değerleri, 8 haftalık antrenman öncesi ve sonrası ölçülmüştür. Tek- Yönlü Varyans Analizi ve Tukey-HSD istatistiksel yöntemleri verilerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Vücut ağırlığında, uyluk çevresinde, trigliserid ve LDL-C seviyelerinde üç grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF THE EFFECTS OF STEP AEROBICS AND AEROBIC DANCING ON SELECTED PHYSIOLOGICAL PARAMETERS OF COLLEGE-AGED FEMALES Kin, Ayşe M.S., Department of Physical Education and Sports Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fehmi Tuncel June 1996, 47 pages. The purpose of this study was to compare the selected physiological parameters of step aerobics and aerobic dancing after 8 weeks of training. 48 sedentary female subjects voluntarily participated in this study and were randomly assigned to one of the three groups as step aerobics group (n=16), aerobic dancing group (n=16) and control group (n=16). Both step aerobics and aerobic dancing groups participated in training sessions of 45 min. per day, 3 days per week for 8 weeks with 60-70 % of their heart rate reserve. The control group did not participate in any regular physical activity. Body composition, leg circumference, flexibility, muscular endurance, maximal oxygen consumption (VO2 max.) and blood lipids and lipoproteins were determined before and after the 8 weeks of training. One-Way ANOVA and Tukey-HSD were used to evaluate the effects of training. Results indicated no significant changes in body weight, thigh circumference, triglyceride levels and LDL-C levels.