T.C. Tarım Bakanlığı Nazife Tuatay Bitki Koruma Müzesi yaprak kınkanatlıları (Coleoptera: Chrysomelidae) üzerine faunistik araştırmalar: Alt familyalar Criocerinae, Clytrinae ve Cryptocephalinae
Faunistic researches on the subfamilies Criocerinae, Clytrinae and Cryptocephalinae in leaf beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) in T.C. Ministry of Agriculture, Nazife Tuatay Plant Protection Museum
  1. Tez No: 216644
  2. Yazar: PINAR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Chrysomelidae (Coleoptera) familyası Criocerinae, Clytrinae ve Cryptocephalinae altfamilyalarına ait Türkiye'nin çeşitli illerinden çeşitli yıllarda toplanmış olan toplam 51 tür faunistik olarak incelenmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 3 altfamilyaya ait 51 tür olduğu tespit edilmiştir. Bu türlerden Labidostomis cyanicornis Germar, 1822 Türkiye için yeni kayıttır. Cryptocephalus octopunctatus (Scopoli, 1763) Türkiye için ikinci kayıttır. Bunun yanı sıra incelenen türlerin Türkiye'deki yayılışları verilmiş ve yorumlanmıştır. Yine 31 tür çeşitli iller için ilk defa bu çalışma ile kayıt edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 51 specimens collected in the various years from various provinces of Turkey in the subfamilies Criocerinae, Clytrinae and Cryptocephalinae of family Chrysomelidae (Coleoptera) were examined faunistically. On the results of identification of the specimens totally 51 specimens belonging to 3 subfamily were determined. Labidostomis cyanicornis Germar, 1822 is the first record for Turkey. Cryptocephalus octopunctatus (Scopoli, 1763) is the second record for Turkey. Besides, the distribution of examining specimens are given and interpreted. Also 31 specimens were recorded for the first time for various provinces in Turkey.