Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen Al-SiCp kompozitlerin difüzyon kaynak kabiliyetlerinin araştırılması
The investigation of the diffusion welding capability of the Al-SiCp composites produced through powder metallurgy method
- Tez No: 216685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada toz metalurjisi (TM) yöntemiyle Al-SiCp kompozit üretilmiş ve üretilen numuneler difüzyon kaynak yöntemiyle 6063 Al alaşımı ile birleştirilmiştir. Al-SiCp kompozit üretimi için 45?m boyutunda Al tozu ile 23 ?m boyutunda SiCp tozları kullanılmıştır. Bu amaçla ağırlıkça %95, %90, %80 ve %60 Alüminyum tozu ile %5, %10, %20 ve %40SiCp tozları önce preslenmiş daha sonra argon atmosferinde sinterlenmiştir.Al-SiCp-6063 Al alaşımının difüzyon kaynak işlemi argon atmosferinde 600 oC'de 3,5 saat ve 2 MPa basınç uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Kaynak işleminden sonra numuneler mikroyapı incelemelerine ve mekanik testlere tabi tutulmuştur. Mikroyapı incelemesi optik mikroskop, SEM ve EDS analizini içerirken, mekanik test karakterizasyonu da mikrosertlik ölçümü ve kesme-makaslama testlerini içermektedir. Ayrıca hem TM ile üretilen numuneler hem de difüzyon kaynağı ile birleştirilmiş numuneler NaCl solüsyonunda Gamry PC4/300mA korozyon cihazında korozyon testine tabii tutulmuştur.Deney sonuçlarında genel olarak, kompozitin homojen bir karışıma sahip olduğu, SiCp artışıyla sertliğin arttığı ve SiCp artışıyla kesme-makaslama mukavemetinin azaldığı görülmüştür. Korozyon testi sonuçları ise SiCp artışıyla korozyon direncinin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Al-SiCp composites were produced through powder metallurgy (PM) method and the samples produced were combined through diffusion welding method with 6063 al composite. In order to produce Al-SiCp composite, 45?m Al powder and 23 ?m SiCp powders were used. For that end, according to their weights 60%, 80%, 90% and 95% Aluminium powder and 5%, 10%, 20%, 40% SiCp powders were first moulded and then they were sintered in argon atmosphere.Diffusion welding process of the Al-SiCp-6063 Al composite was realized by applying 2 MPa pressure, in 600 oC in argon atmosphere for 3,5 hours. After the welding process, the samples were exposed to micro structure examinations and to mechanic tests. While the micro stucture examination involved optic microscope, SEM and EDS analyses; mechanic test characterization involved micro hardness measure and cutting- shearing tests. In addition, both the samples produced through PM and the samples combined through diffusion welding were exposed to corrosion test in NaCl solution in Gamry PC4/300mA corrosion device.In general, the experiment results showed that the composite had a homogeneous mixture; the hardness increased through the increase in SiCp and the cutting-shearing strength decreased through the increase in SiCp. The results of the corrosion test showed that the corrosion resistance increased through increase in SiCp.