9-11 yaş grubunda resimsel gelişim ve popüler kültür etkileşimlerinin ölçeklendirilmesi
Age group 9-11 interaction of advances in drawing and popular culture
  1. Tez No: 216934
  2. Yazar: FERDA FERAY HIRCA
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL HAKKI DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Davranışbilimde, gelişim çağındaki çocuklara resim yaptırılarak onların zihinsel düzeyleri, aile ilişkileri ve duygusal dünyaları hakkında bilgiler alma olanağı vardır. Bu nedenle resim etkinliği, ergenlik dönemlerine kadar `katı kuralları bulunan teknik bir disiplin olmaktan çok, çocuğun kendini özgürce anlatabileceği kısıtsız bir saha olarak görülebilir. Burada konu çerçevesinin eğitimci tarafından verilmesi ve sonrasında yönlendirme ve yasaklamalardan kaçınılması gereklidir. Yaygın görülen konu çerçevesi çocuğun kendini ailesiyle birlikte resmetmesidir.Ancak 9-11 yaş grubundan itibaren çocuğun değişen sosyo-psikolojik yapısının dolaylı sonuçlarını dikkate almadan yapılacak uygulamalardan her zaman isabetli bilgiler alınmayacaktır. Çünkü bu döneminde çocuk artık okul ortamında sosyalleşmeye başlamış ve aile ile o zamana kadar sürdürdüğü tek-bağlı yaşamın ötesine geçmiştir. Sosyalleşmenin doğal bir sonucu da `farklılaşma gereksinimi'dir. Bu yaş grubunda sözkonusu arayışlar belirmeye başlamıştır. Bunun da ötesinde iç dünyasına çeşitli kanallardan değişik mesajlar akmaktadır. Bunlar kimi zaman okumayla varlığından haberdar olunan kişiler, kimi zaman da kitle iletişim araçlarıyla dayatılan popüler kahramanlar aracılığıyla verilmektedir. Çocuk çoğu zaman geniş seçim özgürlüğünün farkında bile olmadan kendisi için başka erkler tarafından seçilerek sunulmuş ikonlar arasından tercihlerini yapmaktadır. Yaptığı tercih ise basit bir beğeni sonucu olabileceği gibi kendi içinden yansıyan arayışlarla da ilişkilendirilebilir.Bütün bu koşullar altında öğrencinin kendini yalnızca aile çerçevesiyle sınırlayarak ifade etmesini beklemek, gerçekte özgürlük alanını daraltmaktan başka bir şey değildir. ?9-11 Yaş Grubunda Resimsel Gelişim ve Popüler Kültür Etkileşimlerinin Ölçeklendirilmesi? çalışması bir adım öteye geçerek öğrenciden kendini kahramanı aracılığıyla anlatmasını istemektedir. Bu kahraman televizyon veya masallardan gelebileceği gibi, aile çevresinden, gerçek tarihi kişilerden de esinlenebilir. Tez çalışması bu konuda bir uygulama ve değerlendirme ölçeği sunmaktadır. Değerlendirmenin temelinde seçilen kahramanın, kompozisyon öğelerinin düzeninin ve resimsel düzeyin karşılıklı olarak analizi bulunmaktadır. Bu analiz sonuçları literatürden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmakta ve sonuçların tutarlılığı yorumlanmaktadır. Değerlendirme için nitel bir ölçek oluşturulmuş ve kategoriler Ki-kare hipotez testi kullanılarak istatistiksel olarak farklılık açısından test edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In psychology one of the widely used methods for assessing the childs mental capacity, family relations and unexpressed feelings, is to let them draw pictures. Therefore drawing activity should be regarded as a `self-expression base without boundaries for the child? rather than a `technical discipline with solid rules?. The instructor should be only responsible for indicating the theme and avoid further guidance and restrictions. In such cases, most preferred theme is `you and your family?.However, when we consider ages 9-11, studies ignoring changes in the socio-psychological conditions of the child shall obstruct us in obtaining useful information. At that age the child has become a somewhat socialised member of the public and is no longer focused solely on the family. One of the natural consequences of socialisation is `the challenge for distinction among other group members?, which start emerging at that period. Moreover this fact various messages are being submitted to the inner world of the child through diverse channels. These are carried occasionally by personalities gaining recognition through reading or by popular heroes of the mass communication means. Most of the times the child selects its icon among others served by exterior authorities without even becoming aware of its potential freedom. Its selection might be the result of a superficial appeal or the reflection of a psychological trauma.Under such circumstances, expecting the child to express itself only through its bounds to the family is nothing more than confining the freedom of self-expression. The study `Age group 9-11; Interaction of Advances in Drawing and Popular Culture? goes one step beyond and requests the child to express itself through its `hero?, which may be taken from broadcasting, fairy tales or from the reality world such as family members of historical figures. The study exhibits a simple method of application and a metric of evaluation. The evaluation is based on the comparative analysis of the hero?s origin, compositional layout of the drawing and expected level of drawing abilities of the child. Results of the analyses are compared with the conclusions from relevant literature and tested for compatibility. A qualitative metric has been defined for evaluation and the categories are tested for difference using Chi-square hypothesis test