İlköğretim 1.devre resim derslerinde çocuğun kendini ifade etmesinde sanat eğitimcisinin rolü ve önemi
Art educator has a role and importance on explanation of children them selves at drawing courses of first semester primary education
  1. Tez No: 73899
  2. Yazar: EROL MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
130 ÖZET ilköğretim 1. devre ( 7-9 yaş ) resim derslerinde, çocuğun kendini ifade etmesinde, sanat eğitimcisinin rolü ve önemi ile ilgili olarak hazırlanan bu tezde kaynak araştırması yapılmış ve çocuklara pastel boya tekniği ile, iki boyutlu resim çalışmaları yaptırılmıştır. Uygulama çalışmaları, Ankara il merkezine bağlı bulunan Ülker İlköğretim Okulu 3/A ve 3/C sınıflarından şans randum yöntemine göre seçilen 30' ar öğrenciyi kapsamıştır. Konu ile ilgili olarak, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyinin tespiti için bir ön uygulama çalışması yaptırılmıştır. Bu çalışmalarda puanlamaya ölçüt alınacakresimler için, her iki gruba aynı konu, süre, teknik ve eğitim durumları uygulanarak resim yaptırılmıştır. Araştırmamızda hazırbulunuşluk düzeyi aynı olan ; 3/C sınıfı kontrol, 3/A sınıfı ise deney grubu olarak seçilmiştir. Kontrol ve deney grubuna aynı konu, süre ve teknikte resim yaptırılmış, ancak maksatlı olarak her iki gruba da farklı eğitim durumları uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine konu ve teknikle ilgili bilgi verilerek uygulamaya başlatılmıştır. Çalışma süresince öğrencilere müdahele edilmemiş, hiç bir yönlendirme yapılmamıştır. Deney grubuna ise sanat eğitimi ilkeleri doğrultusunda aktif eğitim durumları uygulanmıştır. Çalışma sırasında öğrencilerle bire bir ilişki kurulmuş, ne yapacaklarına ilişkin düşünceleri yönlendirilmiştir. Araştırmamızda dört disiplinden eleştiri, estetik ve sanat tarihi kapsam dışında bırakılmış, uygulama disiplinine dayalı eğitim durumları verilmiştir. Resimlerin notla değerlendirilmesi alanın uzman kişileri tarafından yapılmış, verilen notların ortalaması üzerinden“ t ”testi uygulanmıştır. Kontrol ve deney gruplarının yaptıkları resimler karşılaştırıldığında aralarında; imgelem gücü, kompozisyon ve renkli anlatımlarında farklılıklar tespit edilmiştir. Tez çalışması ; sanat eğitimcisinin, çocuğun resim eğitiminde, hemHI resimsel gelişiminde, hem de kendini resim yoluyla ifade etmesinde önemli rolü olduğunu kanıtlamaktadır. Bu sonuca göre“İlköğretim 1. devre (7-9 yaş) resim derslerinde, çocuğun kendini ifade etmesinde sanat eğitimcisinin rolü ve önemi vardır”hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
132 SUMMARY At this thesis which is prepared as related to the role and importance of art educator at expressing of child himself drawing courses at first semester primary education (7-9 age), source research has been carried out and children has done two dimensional drawing studies with pastel painting technique. Population of this research involves students of Ankara Ülker Primary Education School, randomly selected 30 students from both schools. An initial study related with the subject has been performed in order to determinationof attendance level of students. At this studies, children of both sample has drawn pictures by applying the same time, technic and educational conditions to determine the pictures grading criteria. At our research, 3/C and 3/A classes, whose attendance levels are the same, have been chosen as control group test group respectively. Control and test groups has draw picture has the same theme and technique during the same period, but different educational conditions have been applied to both groups intentionally. Application has been started by giving some information about theme and technique to the students of control group. No intervention and orientation has been done to the student during study. However, active education conditions have been applied according to principles of art to the test group A face to face relation has been set with students during research and their opinions about what will they do has been oriented. Review, estetique and history of art, that are three of the four disciplines, has been out of scope at l-our research, educational condition at the basis of application has been given. Specialists of their field have performed grading of pictures and“t”test has been applied at the basis of means of given grades. When the pictures that drown by students of control and test groups were33 compared, some differences have been determined imanigation, composition and colorful explanations. Thesis study is proved that art educator has the important role on drawing education, development of drawing ability of children and explanation themselves by drawing. According to this result, following hypothesis has been accepted: "art educator has a role and importance on explanation of children themselves at drawing courses of first semester primary education (7-9 age).