The romantic impulse in the fiction of the Brontë Sisters: Wuthering heights and Jane Eyre
Brontë Kardeşlerin Uğultulu Tepeler ve Jane Eyre adlı romanlarındaki romantik etkiler
- Tez No: 231295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasının amacı İngiliz Edebiyatı Victorya Dönemi romancılarından olan Emily Brontë ve Charlotte Brontë'nin Uğultulu Tepeler ve Jane Eyre adlı romanlarında bir önceki dönemde etkili olan Romantik akımın tematik düzeydeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda, ilk olarak Romantik akımın genel özellikleri ve çalışma konuları, daha sonra da Viktorya dönemi edebiyatı ve genel özellikleri ortaya konmuştur. Romantik akıma karşı tepki olarak ortaya çıkan dönem edebiyatında, dönemin şiirleri bireyin kendisini ön plana çıkaran Romantik dönem geleneklerini hala sürdürür, fakat dönemin romanları bireyi toplumla bağdaştırmaya ve hayatı bütün çıplaklığı ile ortaya koymaya çalışan Realist akımın değerlerine göre yazılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, Viktorya dönemi romanları bireyi ve bireyin duygularını da içine alacak şekilde, Romantic değerleri sorgulayarak onu yeniden şekil vermeye çalışır ve bu edebi çabayı Viktorya Dönemi romanlarında yansıtır. Bu romancılardan olan Charlotte Brontë ve Emily Brontë eserlerinde Romantik dönem temalarını kullanarak onları tekrar yorumlamaya çalışmışlardır. Yapılan bu tez çalışmasında, Brontë Kadeşler'in eserlerinde Romantik akıma ait aşk, sevgi, hayal gücü, doğa, hatıra, kaçış, baskı, yabancılaşma, çoçukluk dönemi ve masumiyet, özgürlük, Byronism ve Gotizim gibi Romantik temaların eserlerinde yer verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to argue about the Romantic influence on Victorian novel, in particular as revealed in the novels Wuthering Heights and Jane Eyre by the Brontë sisters. In this context, firstly, the general characteristics of the Romantic Movement and its main concerns, then, Victorian Literature and its general characteristics are exposed. In Victorian literature, despite Realism and realistic fiction emerging as a reaction against Romantic Movement, poetry continues the Romantic tradition which emphasizes subjectivity. However, the novels of the period aim at the reconciliation of the man with society and tell the human life with its full nakedness. From this point of view, the novels of this age, concerned with individual and his emotions reflect the literary endeavour to question and reshape the Romantic values. Charlotte and Emily Brontë include in their novels the Romantic themes and present them in the light of Victorian thought. This study on the novels of the Brontë sisters discloses a number of Romantic themes such as love, imagination, nature, memory, escapism, oppression, alienation, childhood experience, liberty, Byronism and Gothicism, which are present in Victorian fiction and which prove the continuity of Romanticism as a literary tradition.