Kıbrıs Türk masalları (derleme - inceleme)
Turkısh Cyprus tales (choosing-studying)
- Tez No: 217022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu tezde, altı köy, iki kasaba toplam sekiz yerleşim yerinde derlenen kırk dokuz masal metni çeşitli yönlerden incelenmiştir.Tezin giriş kısmında masalın tanımı, masalların tasnifi, masalın diğer nevilerle ilgisi, Halkbiliminin tanımı ve tarihçesi, masalların kaynakları, masalların inceleme metotları, Türk masallarına genel bir bakış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde masallar hakkında yapılan çalışmalar içerikleri ile birlikte verilmiştir. I. Bölümünde çalışmamızda bulunan 49 masal metninin motif sırası verilmiştir. II. bölümde Kıbrıs Türk Masallarında bulunan ortak unsurlar, Saim Sakaoğlu'nun Gümüşhane ve Bayburt Masalları adlı eseri örnek alınarak incelenmiştir. III.bölümde Kıbrıs Türk Masallarında bulunan eşyalar, bitkiler, yiyecekler, mevsimler ve astronomi terimleri verilmiştir. IV bölümde Kıbrıs Türk Masallarında bulunan yapı ve formeller, Stıth Thompson Halk Edebiyatı Kataloguna göre motif numaraları verilmiştir. V. Bölümde Kıbrıs Türk Masallarında bulunan adet ve inanmalar incelenmiştir. Değerlendirme kısmında tüm tezimizde ortaya çıkan sonuçlar tablolarla verilmeye çalışılmıştır. Metinler Bölümde ise tezimizde incelediğimiz masallar hiçbir düzeltme yapılmadan Kıbrıs Ağzı ile olduğu gibi verilmiştir. Bu sebeple de tezimiz dil çalışmalarında kaynak olabilecek bir yapıdadır.Sonuç kısmında ise ve değerlendirme kısmından hareketle elde ettiğimiz sonuçlar maddeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines 49 tales texts which are collected from 6 villages and 2 towns and these tales are examined in various ways.In the indroduction section of the thesis, the definition of tales, the calssification of tales, the relationship between tales and other kinds, the definition af history of Folktale, the sources of tales, methods of analyzing tales, a general view of the Turkish tales, and the studies that have been carried out in Turkish Republic of Northern Cyprus. In the introduction section, the patters of 49 tales are given. In chapter 2; common aspects in Turkish Cypriot tales are examined through considering the work of art of Saim Sakaoğlu; Gümüşhane and Bayburt Tales. In chapter 3; goods, plants, food, seasons and terms of astronomy which take place in Turkish Cypriot tales are examined. In chapter 4; the structure of Turkish Cypriot tales are given motif numbers based on the Stith Thompson, the types of the Folktale. In chapter 5; traditions and beliefs of Cyprus Turkish tales are examined. In the the analysis section, results of the study are given through tables. In chaper texts; tales are given by Cypriot accent without making any changes. Therefore, this thesis can be used for other language studies.In the conclusion part, results of the study are presented in the light of analysis chapter