İşletme mezunlarının iş hayatındaki yeri ve işletme eğitimi arasındaki ilişkinin analizi: 1000 büyük sanayi kuruluşunun işletme mezunlarından beklentileri üzerine araştırma
The analysis of the relationship between place of business administration graduates in work life and business administration education: Research on expactations of the biggest 1000 industrial corporations from business administration graduates
  1. Tez No: 217100
  2. Yazar: ÖZGÜN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT DÜZAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de önde gelen sanayi firmalarının değerlendirmelerine başvurarak, işletme eğitiminin yeterlilik düzeyi, müfredat etkinliği, sosyal yararlılığı gibi ölçütler açısından değerlendirilerek, işletme mezunlarının iş hayatındaki durumlarıyla aralarında anlamlı ilişki olup, olmadığının saptanması, eğer varsa bu ilişkinin yorumlanması amaçlanmıştır.İşletme eğitiminin değerlendirilmesi ve mezunların iş bulma koşulları ile ilgili ülkemizde yapılmış herhangi bir akademik çalışma bulunmaması, gerek işletmelerin gerekse işletme eğitimi veren fakültelerin araştırmayı referans çalışma olarak kullanabilecek olması çalışmayı önemli kılmaktadır.Araştırma kapsamında web anket yöntemi kullanılmış anket İSO (İstanbul Sanayi Odası) tarafından her yıl belirlenen Türkiye'nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşuna e-posta aracılığı ile gönderilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında işletme eğitiminin, işletmecileri iş hayatına hazırlama konusunda yetersiz yönleri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the sufficiency of the business administration education, in terms of syllabus efficiency, social usefulness and so forth, with the help of the assessments of the top industrial companies in Turkey, and to determine if there is a relationship between the education and situations of business administration school graduates in business life, and to construe this relationship if there is one.Because there have been no academic researches done in Turkey about the evaluation of the educational system and the job conditons for the graduates, the chance of using this research as a reference by enterprises and schools of business administration will add an extra value to this research.Within this research, web poll method was used and the poll was sent to the ?Turkey?s Bıggest 1000 Enterprıses? which are designated annually by İstanbul Chamber Of Industry. As a result of acquired datas, it is possible to say that the business administration education is insufficient in some ways, espacially in point of preperation the administrators for business life.