İlköğretim sosyal bilgiler 5. sınıf öğretim programının uygulanmasının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi (Selçuklu ilçesi örneği)
The evaluation of the primary education fifth class social studies education programme by the teachers point of view (An example of Selçuklu district)
- Tez No: 217322
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; 5. sınıf öğretmenlerinin 5.sınıf Sosyal Bilgiler Dersi öğretim programının uygulanması ile ilgili görüş ve değerlendirmelerini ortaya koymak ve karşılaşılan güçlüklerin çözümüne yardımcı bulgular elde etmek amacıyla 2006-2007 öğretim yılı içinde Konya İli Selçuklu İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 5.sınıf öğretmenleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan Devlet ilköğretim okullarında çalışan 5.sınıf Öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler, konu ile ilgili kaynakların incelenmesi; araştırmacı tarafından hazırlanan ve İlköğretim Birinci Kademe 5.sınıf öğretmenlerine uygulanan anketler sonunda elde edilmiştir. Araştırmada öğretmenlere sorulan anket; Programın temel öğeleri olan Etkinlikler, Uygulama, Öğretim Programı ve Değerlendirme bölümlerinden oluşmaktadır. 20 sorudan oluşan anket, 67 beşinci sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Konu ile ilgili ulaşılabilen kaynaklardan gerekli alıntılar yapılmış ve anket sonuçları ise bilgisayar ortamında Excel programından yararlanılarak yorumlanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre İlköğretim Birinci Kademe 5.sınıfı okutan Öğretmenlerin; İlköğretim Birinci Kademe 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde; Programın temel öğeleri olan Etkinlik, Uygulama, Öğretim Programı ve Değerlendirme aşamalarında çeşitli problemlerle karşılaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is evaluated by the fifty class teachers for the aim of giving ideas about the application programme and also showing its defects and difficulties about activities and finding solutions all about these problems.It is carried out by the help of fifth class teachers who work in schools releated to Ministry of Education in Konya Province, Selçuklu District in 2006-2007 education year. In this research cross hatching model was used.The datums were got from studies of sources about the subject and the results of surveys that were made by the primary school fifth class teachers. The survey is made of the guestions about implementation of the education programme, the curriculum and the evaluation.It includes 20 guestions that were answered by 67 fifth class teachers. The necessary guatiations were taken from the sources about the subject and the results of the surveys were put together by using Exel, a special computer programme. According to results of this search the fifth class teachers came across some problems with social studies lesson.They are about the main elements of the education programme as practice of the curriculum, the activites and the evaluation.