Tanzimat Dönemi öncesinde Karahisar-ı Sahip Sancağı (67 nolu şer'iye siciline göre)
- Tez No: 52614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma, yakın zamanlara kadar üzerinde hiç durulmamış ve Türk tarihi açığından sen derece önemli kaynaklardan biri olan Şer'iyye Sicillerinden 67 nolu Afyonkarahisar Şer'iyye Sicili ana kaynak olmak üzere bu Seferin idari ve iktisadi yapıtını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tezimize konu olan sicildeki belgeler H. 1238 (M.1822)'den H.1245 (M.1830)'E kadar uzanmaktadır.Yani sekiz yıllık bir zaman dilinimini ihtiva etmektedir. Bu dönemin Tanzimat'a tekaddüm eden yıllara tekabül etmesi defterdeki belgelerin çeşitliliğini ve ehemmiyetini arttırmaktadır. Çünkü, bu tarihler mühim değişikliklerin çalkantıların yaşandığı bir dönemdir. Söz konusu defterde, daha ziyade ferman, berat gibi merkezden gönderilen belgelerin kesafet tevkii etmesi dönemin bu karakteristiğini ifade etmesi bakımından dikkate şayandır. Bu sebepledir ki çalışmamız, Karahisar-ı Sahib'in sınırlarını da aşarak daha umumi bir mahiyet kazanmış, bir şehir tarihi yanında, aynı zamanda dönemin Osmanlı idari ve iktisadi yapısını da ihtiva etmiştir. Tezimizin Giriş Kısmında Karahisar-ı Sahib tarihi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Daha sonra“Kaynaklar ve Araştırmalar”ana başlığı altında Şer'iyye Sicilleri ve AfyonŞer'iyye Sicilleri, bilahare tezimizin temel kaynağı olan 67 no'lu Afyon Şer'iyye Sicili hususunda bilgi verilmeye çalışılmıştır. Defterde geçen belge türleri tek tek tesbit edilerek miktarlarına göre tasnif edilmiştir. Akabinde bu belgelerin delalet ettikleri manalar ve muhteviyatından bahsedilerek“Ekler”bölümünde her birisi için ayrı ayrı misaller verilmiştir. Karahisar-ı Sahib tarihine dair daha önceden yapılmış çalışmalar“Araştırmalar”alt başlığı altında incelenerek bu çalışmalar hakkında kısaca malumat verilmiştir. Bu çalışmaların birinci kısmında, Anadolu Eyaleti'ne bağlı bir sancak merkezi olan Karahisar-ı Sahib'in idari yapısı ele alınarak burada, Karahisar-ı Sahib'te görev yapmış idarecilerin atanma ve azilleri, yetki ve salahiyetleri, sancak ve kaza idaresindeki fonksiyonları belgeler ışığında aydınlatılmaya çalışılmış, daha sonra bunların isimleri ve görev tarihleri belirlenmiştir. Çalışmada öncelikle defterdeki belgelerin tamamına yakın traskribe edilmiş daha sonra bu belgeler özetlenerek özetlenerek birbirlerine ilgileri dahilinde konulara göre tasnif edilmiştir. Belgelerin aslına sadık kalmak şartıyla değerlendirilmeye gidilmiş, ancak ehemmiyetine binaen bazı belgelerin transkripsiyonu aynen verilmiştir.Planda yer alan tasnifler tamamen sicildeki belgelerin muhteviyatına istinaden yapılmıştır. Bu belgeler değerlendirilirken aynı zamanda konulara alakası dahilinde bazı telif eserlere de müracaat edilmiştir. Kaynakçada gösterilmiş olan bu belgelerden de istifade ederek ilgili konu hakkında verilen genel malumattan sonra belgelerden bu bilgileri pekiştirci ve tamamlayıcı mahiyette misaller ve deliller sunulmuştur. Değerlendirdiğimiz sicile yapılan atıflarda devamlı tekrara düşmemek için defterin sadece varak ve belge numarası verilmiştir. Belgelerin tarihleri aynı zamanda miladi tarihlere çevrilerek sağ tarafa yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y This study is aimed to make a consideration about the administrative and economic structure of the Afyonkai abisar city, taking as a main source of data the Şer'iyye Register number 61 of Afyonkarahîsar city, a document didn't been investigated up to these days and one of the moe! important documents in view of the Turkish history. The register document, subject of our study, are dated from Hegira 1238 (AD 1822) year to Hegira 1245 (AD 1830}- In other words the study comprise an eight years period. The fact that this period precedes the Tanzimat ( Reform ) period, increase the variaty and importance of the document included in the textbook, because this is a period when events of grate importance have been happened. EecauFe of the fact that the textbook consists of the documents like ferman s (decrees) and warrsnis, sended from the centre with a view of the character of the period, augmants its value. Therefore our study has gone out of the limits of Karahisar-ı Sahip and gained a more general nature, beyond the history of a city at the same time it included the Ottoman administrative and economic structure of the respective period.In the preface part of our study a short knowledge about the history of Karahisar- Sahip is presenteed. After that under the main title“Sources and Studıes”we tried to give knowledge about the Şer'iyye Register and Şer'iye Register of Afyon and after thet about the Şer'iye Register of Afyon number 67, the main sourse of our stady. The documents types, included in the teztbook have been fixed one by one and have been clasified with a view of their numbers. After thet the document being explained the meanings and the content, in the part“Appendix”patterns for all of them separatly have been presented. The previous studies about Karahisar- Sahip history have been considered and presented with a short knowledge cocerning them, under the title“Recearches”At the first part of this study, taking into account the administrative structure of Karahisar- Sahip - province cetre of anatolian Department, we tried to constatale the districts and the quarters and villages bounded to it. In the same part, the appointments and dismissul of the administrators, their compedances and authorities., their functions within the province and district administration have been investigadet from the point of view of the documents, after that theadministrators names and periods of their duty have been fixed. In the second part where the economic life of Karahisar-ı Ship Province is taken into consideration, under the titles“Agriculture”,“Trade”,“Tax”and“Price Actions”we tried to investigate the economic stucture of the region. In this study nearly all the documents included in the teztbook have been transcribed and after that their abstracts have been prepared and clasificadet in accordance with their subjects. The documents have been considered taking into accont their orginals, but the transciription of some of them is given as it is in the origin because of their importance. The clasifications included in the Schedule, have been made in accordance with the content of the documents of the register. When these documents were considered we appointed to the some author's works which countent is relevant to our subject. Taking advantage from these shevn in the“References”after the general knowledge given about the subject, we presented patterns and proofs completing these data received from the document have been transformed from Hegira to AD calender and written on the right side.