Mustafa Kutlu'nun hikâyelerindeki halk edebiyatı ve halk bilimi unsurlarının incelenmesi
A study on the elements of folk literature and folklore in Mustafa Kutlu's stories
  1. Tez No: 217398
  2. Yazar: BETÜL BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİM SAKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Halk kültürü bir milletin asli karakterini teşkil eder. Mustafa Kutlu da içinden çıktığı toplumun değerlerini en iyi şekilde yansıtan bir yazarımızdır. Biz bu çalışmamızda, halk hayatını ve kültürünü eserlerinde ustalıkla kullanan Cumhuriyet döneminin Türk yazarlarından Mustafa Kutlu'nun halk bilimi unsurlarını hikâyelerinde ne ölçüde kullandığını inceledik. Bu çalışmada Kutlu'nun eserlerini halk edebiyatı ve halk bilimi açısından inceledik. Birinci Bölüm'de, yazarın hayatı ve incelediğimiz hikâyeleri hakkında bilgi verdik. İkinci Bölüm'de, hikâyelerdeki halk edebiyatı unsurlarını ve yazarın hikâyelerdeki kullanım şekillerini inceledik. Üçüncü Bölüm'de de hikâyelerdeki halk bilimi unsurlarını ve kullanımlarını ele aldık. İncelediğimiz hikâyelerde tespit ettiğimiz bütün unsurları toplayarak bilimsel usullere göre tasnif ettik. İncelediğimiz hikâyelerde, halk kültürü ile ilgili olarak alınan pasajlar, hikâyelerdeki sayfa numaraları ile verilmiştir. Sonuçta gördük ki, bir yazar olan Mustafa Kutlu, yaşadığı dönemi, coğrafyayı ve halkın kültürünü hikâyelerinde ustalıkla işlemiştir.
Özet (Çeviri)
Folk culture forms the fundamental character of a nation. Mustafa Kutlu is also a writer who reflects the values of the society he comes from the best. In this work, we studied how Mustafa Kutlu, one of the greatest republic period writers who used public life and culture in his achievements masterly, used elements of folklore in his stories. In this work, we also examined Mustafa Kutlu?s achievements as folk literature and folklore. In the first part we informed about the life of the writer and his stories and how he used it in his stories. In the third part we studied folklore elements in his story and how they were used in his stories. We have classified scientifically all the elements that we found in his stories. In the stories that we studied, the passages which were related with the folk culture, are given in order of page numbers in the stories. As a result we have seen that Mustafa Kutlu who is a writer, has studied the period that he lived and the folk culture in his stories masterly.