İlköğretim 5. sınıf matematik dersinde uygulanan yürütücü biliş stratejilerinin öğrenci erişi ve tutumlarına etkisi
The effect of metacognitive strategies in mathematical studies to students' achievement and attitudes in fifth class at primary school
  1. Tez No: 217451
  2. Yazar: IŞIL SÖNMEZ EKTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf Matematik dersi problem çözme sürecinde uygulanan yürütücü biliş stratejilerinin, öğrencilerin erişilerine, yürütücü biliş becerilerine ve tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma, 2004-2005 öğretim yılının ikinci yarıyılında Cemile Erkunt İlköğretim Okulunda toplam 76 öğrenci ve birbirine denk iki sınıf üzerinde yürütülmüş; Matematik dersi problem çözme sürecinde yürütücü biliş stratejilerinin uygulandığı grup deney grubu; Matematik dersi problem çözme sürecinde geleneksel yaklaşımın uygulandığı grup ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Araştırmada öğrencilere erişi testi, yürütücü biliş becerileri ölçeği ve matematik dersine yönelik tutum ölçeği çalışmadan önce ön-test, çalışmadan sonra da son-test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde t testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular aşağıdaki gibidir; Deney grubu ile kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerin erişilerinde, yürütücü biliş becerilerinde ve matematik dersine karşı olan tutumlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of metacognitive strategies which is implementing in the problem solving process to students? achievement, students? metacognitive ability and the attitude of the students for mathematical studies in fifth class at primary school. This study has been conducted with totaly 76 students in two classes equivalent to each other in the second term of 2004-2005 academic year in Cemile Erkunt Primary School. This classes are divided into two groups: experimental group which students implement the metacogntive strategies in mathematical problem solving process, and control group which students implement tradational method in mathematical problem solving process. Student achievement test, metacognitive ability test and the test of the attitude of the students for teaching mathematical studies are applied to the students before the practice as a pre test and after the practice as a post test. For analyzing the data, t test has been used. At the end of the study these findings are obtained; According to the pre-test and post-test results of control group, to whom traditional approach is applied and experimental group, to whom metacognitive strategies is applied, there is a significant difference in students? achievement, metacognitive abilities and attitudes in favor of the experimental group.