Yeni ilköğretim sosyal bilgiler dersi öğretim programının uygulanabilirliği hakkında öğretmen görüşleri (İstanbul, Avrupa yakası örneği)
Teachers? reflections on applicability of the new social sciences course curriculum (sampling from the European side of İstanbul)
  1. Tez No: 217558
  2. Yazar: YÜKSEL DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan Yeni Sosyal Bilgiler Programı (2007)'nın uygulanabilirliği hakkında öğretmen görüşlerinin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada betimsel (survey) tarama modelinde dizayn edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2007?2008 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Avrupa yakasında 133 ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 120 dördüncü Sınıf öğretmeni, 118 beşinci Sınıf öğretmeni ve 129 Sosyal Bilgiler Öğretmeni olmak üzere toplam 367 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştiren 43 maddelik bir ölçek yardımıyla elde edilmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik (alpha) katsayısı (0.84-0.91) bulunmuştur.Araştırmada elde edilen veriler, öğretmenlerin bağlı olduğu kurum, cinsiyet, eğitim-öğretim yaptığı sınıf düzeyi, mesleki hizmet yılı, mezuniyet durumu ve hizmet içi eğitim seminerlerine katılma değişkenleri açısından analiz edilmiştir. Verilerin analizinde puanların aritmetik ortalama, frekans, yüzde, standart sapma değerlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise t-testi ve tek yönlü varyans analiz(ANOVA) tekniğinden yararlanılmıştır.Araştırmada yer alan öğretmenlerin Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programını, programın kazanım, içerik ve öğrenme-öğretme süreci boyutları açısından uygulanabilir düzeyde görürken, değerlendirme boyutunun uygulanabilirliğini kısmen olumlu olarak görmektedirler. Yeni Sosyal Bilgiler Öğretim Programının uygulanabilirliği hakkında öğretmen görüşlerinde, deneklerin mezun durumu, mesleki hizmet yılı ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at assessment of teachers? reflections upon applicability of the new Social Sciences Course Curriculum (2007) introduced by the Board of Educational Policy of Ministry of National Education.The research has been conducted upon the survey model. Working group of the research is formed by a total number of 367 teachers, 120 fourth grade classroom teachers, 118 fifth grade classroom teachers and 129 Social Sciences teachers from 133 primary education schools located in the European Side of İstanbul province, during 2007-2008 Education-Year. Data of the research is gathered via a 43-item scale developed by the researcher. Cronbach alpha values for the scale are calculated as (0.84-0.91).Various variances such as institutions where the respondent teachers work, their sex, the age groups they teach, their level of education, schools where they got their professional education and in-service seminars they attended before are taken into consideration during analysis of the data gathered through the survey. Analysis of the data is made by help of arithmetic mean, fequency, ratio and standard devation while t-test and one way analysis of variance (ANOVA) techniques are used to compare the groups.The research reveals an affirmative overall opinion among the respondent teachers about applicability of the acquisition, content and teaching-learning dimensions of the new Social Sciences program while applicability of the assessment process is evaluated as only partially positive. The research also indicates a considerable difference among respondents? opinion when variances such as their professional education background, their years of office and level of education are taken into consideartion.