Bankacılıkta finansal planlama
Financial planning in banks
  1. Tez No: 217577
  2. Yazar: İHSAN ERAY ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giderek rekabetçi bir yapıya bürünen finans sektöründe faaliyet gösterenbankalar, kârlı ve güçlü bir sekilde devamlılıklarını saglayabilmek için fark yaratmalı,degisen piyasa sartlarına uyum saglamalı, gelecekte karsılasılabilecek her turluduruma hazırlıklı olmalıdır. Bu anlamda finansal planlama, bankalar için yasamsalöneme sahiptir. Finansal planlama, bankanın ve piyasanın sartlarını da göz önündebulundurarak, gelecekte ulasılmak istenen hedeflere götüren bir yol haritası vekontrol aracıdır.Bu çalısmada, bankalarda finansal planlama sürecinin kimler tarafından,nasıl yürütüldügü incelenmis, finansal planlamanın bankanın finansal performansınaolan etkileri arastırılmıstır. Arastırma süresince üç ayrı bankanın üst düzey finansyöneticileriyle görüsülmüs, bu sayede teorik bilgilerin uygulamayla ne kadarörtüstügünün gözlenmesine de imkân bulunmustur. Bir ticaret bankasının finansalplanlama sürecinin de uygulama örnegini içeren bu çalısmada sonuç olarakbankaların finansal planlama sürecinde kullandıkları ortak bir model olmadıgıgörülmüs, teoride ve uygulamada yapılan gözlemlere dayanılarak finansalplanlamanın bankaların performansını olumlu yönde etkiledigi görüsüne varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Competitive environment of the finance sector requires productdifferentiation, consistency and prepared for the unexpected conditions to havecontinious operating profits and a strong brand. Regarding these requirements,financial planning has a vital role for banks. It is a guide to the projected financialgoals and a contol framework considering the banks and the markets condition.This thesis reviews the financial planning process of a bank and its impactupon banks? financial performance. It includes planning process offered by theliterature. Interviews has been made with three banks? financial officers in order tocompare the academic knowledge and the implementation. This study shows thatthere is no such common financial planning model in banks but financial planninghas a positive impact on banks financial performance