Türk vergi sisteminde vergi kaçakçılığı suçu
Tax evasion in Turkish tax system
- Tez No: 217602
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Devletin vergileme yetkilisi dahilinde tahsil ettiği vergiler; devlet için önemli bir gelir kaynağı olmakta, mükellefler tarafından ise yük olarak algılanmaktadır. Vergi ödemenin gelirlerinde azalışa neden olduğunu düşünen mükellefler vergiye karşı uyumsuzluk göstermektedirler. Mükellefler, yasalara uygun şekilde vergi ödemelerini ayarlayarak ya da yasalara karşı gelip vergi ödemeyerek vergi kaçırmakta ve devlet gelirlerinde önemli azalışlara neden olmaktadırlar. Bu çalışmada, öncelikle vergilemenin yükümlü psikolojisi üzerindeki etkileri üzerinde durularak vergilemeye karşı gösterilen tepkiler incelenmektedir. Türk Vergi Sisteminde yer alan vergi suç ve cezaları incelenerek, vergi kaçakçılığının vergi sistemi içindeki yeri ve olumsuz etkileri açıklanmaktadır
Özet (Çeviri)
The taxes that the government collect them with her taxation authority become an important income sources for the government but also is percieved as burden by taxpayers. The taxpayers who think that paying tax causes to decrease in their incomes show inharmoniousness against the tax system. The taxpayers regulate their tax payments suitable for the laws or they do not pay taxes by opposing the laws and cause huge reduction on the government?s income. This study examines the reactions against the tax system through giving attention to effects of tax system on psychology of taxpayers. The importance and negatice effects of tax evasion in the tax system are explained with examining the tax crime and punishment on the Turkish Taxation System .