Demografik yapıda görülen değişimlerin çalışma hayatına etkileri
The effects of demographic changes on working life
- Tez No: 217603
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Demography, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, dünyadaki demografik yapının geçmişteki ve şimdiki durumu, demografik yapıda yaşanan değişimler ve bu değişimlere neden olan temel faktörler irdelenmiştir. Yaşanan demografik değişimlerin, dünyanın ekonomik yönden gelişmiş ve gelişmekte olan bölgeleri temel alınarak; çalışma hayatına özellikle de emek piyasalarına, işgücü ve istihdam gibi unsurlara nasıl etki ettiği incelenmiştir. Bu amaçla bu bölgelerdeki ve Türkiye'deki demografik değişimler tarihsel süreç içerisinde ele alınmış ve bu değişimlerin günümüzde ulaştığı son nokta belirlenmiş; yapılan nüfus projeksiyonlarına bağlı kalınarak gelecekte yaşanması muhtemel demografik değişimlere de yer verilmiştir. Araştırmada ilk olarak dünyada yaşanan demografik geçiş süreci ve bu sürecin aşamaları açıklandıktan sonra, sürecin yarattığı değişimlerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye temelinde kendi aralarında gösterdikleri farklılıklara değinilmiştir. Daha sonra demografik değişimlerin gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye'deki çalışma hayatı üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen demografik veriler ve istatistikler ile işgücü ile ilgili veriler, konuyu daha anlaşılır hale getirmek amacı ile bilgisayar ortamında Microsoft Excel programı kullanılarak tablo ve grafiklere aktarılmıştır. Buna göre yaşanan demografik değişimlerin potansiyel ve fiili emek arzı üzerinde ne gibi etkilerde bulunduğu; demografik değişimlerin ülkelerin istihdam, işsizlik ve işgücü unsurlarında yarattığı olumlu ve olumsuz yanlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma hayatına etki eden pek çok faktör olmakla beraber; çalışma hayatı içerisine emeğini arz eden nüfusun yapısını belirleyen en temel faktör, demografik değişimlerdir ve ülkeler bu değişimlerin çalışma hayatı açısından ortaya koyduğu fırsatları doğru şekilde değerlendirmeli ya da yarattığı dezavantajlara uygun çözümler bulmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, past and current state of world?s demographic structure, its seen transition and basic causing factors are explicated. By following the classification of world?s developed and developing countries, the effects of demographic changes on working life especially including labour market, labour force and employment are analyzed. For this purpose, demographic changes across these regions and in Turkey are discussed within a historical perspective, the actual state of world?s demographic transition is determined and possible future changes are handled with regard to demographic projection studies. After explaining the world?s demographic transition process and its stages, the changes within demographic structure derived from the process in both developed, developing countries and Turkey are studied, as well as the alterations of outcome of this process seen among countries and regions. Subsequently, the effects of demographic changes on working life in these countries are evaluated in detail. Acquired demographic data and statistics, labour force datas are transfered to tables and graphics by using Microsoft Excel software in order to clarify the subject. The effects of experienced demographic changes on potential and actual labor supply, also positive and negative effects of demographic transition especially in respect of employment, unemployment and labour force are examined. Besides other factors, the crucial basic factor affecting the labour supply of a population participating to working life is demographic changes. Countries should be able to derive benefit from the positive outcome of these changes also should be able to find solutions to the issues coming along demographic changes.