Les conséquences de l'accord ADPİC sur l'industrie pharmaceutique et le système de santé publique : Le cas de la Turquie
TRİPS anlaşmasının ilaç sektörü ve sağlık sistemi üzerindeki sonuçları : Türkiye örneği
  1. Tez No: 217701
  2. Yazar: NUMAN İNANÇ SOYLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1995 yılında Dünya Ticaret Örgütü'nün kurulması ile üye ülkeler arasında birçok bağlayıcı anlaşmalar imzalanmıştır. Bu anlaşmalardan TRIPS, fikri mülkiyet hakları alanında bir devrim niteliğindedir. İlaç sektörü dahil birçok alanda, üye ülkelerin, geçiş süreleri sonunda, buluş ve eser sahiplerine minimum fikri mülkiyet haklarını sunmaları öngörülmüştür. İlaç sektörü bu anlaşma üzerinde yapılan tartışmaların merkezine oturmuştur. Bu söz konusu çalışmada, TRIPS eksenli fikri mülkiyet haklarının güçlenmesi ve bunun Türkiye ilaç sanayi ve sosyal güvenlik kurumları üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1995 with the foundation of World Trade Organisation many binding agreements have been signed among the member states. TRIPS, one of these said agreements, has a revolutionary effect on the intellectual property rights. In many areas, including pharmaceutical industry, after the transition period it is agreed that the member states shall grant the minimum intellectual property rights to the inventor and the author. Pharmaceutical industry has been placed in the centre of these discussions made on this agreement. In this work the strengthening of intellectual property rights based on TRIPS Agreement and its effects on the Turkish Pharmaceutical industry and social security foundations are researched.