Managerial backgrounds in large enterprises in Turkey: The impact of strategy, context and organizational attributes
Türkiye'de büyük şirketlerde yöneticilerin özellikleri: Strateji, çevresel şartlar ve örgütsel koşulların etkisi
- Tez No: 52121
- Danışmanlar: PROF.DR. BEHLÜL ÜSDİKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Özet Türkiye'deki Büyük Şirketlerde Yöneticilerin Özellikleri: Strateji, Çevresel Şartlar ve Örgütsel Koşulların Etkisi Sibel Yamak Bu çalışmada Türkiye'deki büyük şirketlerde görev alan üst düzey yöneticilerin özellikleri genel müdür ve tüm üst düzey grup olmak üzere iki seviyede incelenmiştir. Çalışmanın amaçlarından biri Türkiye'nin devlete bağımlı ve yeni sanayileşen iş ortamı kapsamında üst düzey yöneticilerin tanımım yapmaktır. Aynı zamanda çevresel koşullardaki değişikliklerin bu yöneticilerin demografik özelliklerini ne ölçüde ve nasıl etkilediğini anlamak ve genel olarak yönetici özelliklerini oluşturan öğeleri ortaya çıkarmaktır. Dolayısıyla bu çalışma stratejik tercihler, kaynak bağımlılığı, makro ve mikro kurumsallaşmaya ilişkin unsurların üst düzey yöneticilerin niteliklerini ne derece açıkladığım araştırmaktadır. Örneklem 1983 ve 1992 yıllarında 500 büyük şirket sıralamasına girmiş ve istanbul'da yer alan şirketler arasından seçilmiştir. Veriler frekans analizi, karma verili regresyon ve logit yöntemleriyle incelenmiştir. Sonuçta, Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin genel müdür (en tepe nokta) seviyesinde daha güçlü olmak üzere belirgin özelliklere sahip oldukları görülmüştür. Yöneticilerin aynı zamanda şirket sahibi ya da sahip ailenin ferdi olmaları, genelde yüksek öğrenim görmüş olmaları, mühendislik kökeninden gelmeleri, ve kamu deneyimine sahip olmaları bunların başında gelmektedir. Öte yandan Anglosakson ülkelerdeki meslektaşlarına nazaran daha genç ve daha az yıllanmış oldukları görülmektedir. Bunun dışında çevresel özelliklerin yönetici özelliklerine yansıdığı izlenmiştir. Çevresel şartlardaki değişiklikler yönetici niteliklerinde değişimlere yol açmaktadır. Üst düzey yönetici grubunun oluşumunda ve en tepe noktadaki yönetici özelliklerinde tercihe bağlı ve determinist unsurların birbirleriyle etkileşerek etkin oldukları görülmüştür. Şirketin stratejisi, çevresel şartlar ve büyüklük, yaş, sahiplik yapısı gibi şirket özellikleri üst düzey takımın demografik yapısında belirleyici olmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
Abstract Managerial Backgrounds in Large Enterprises in Turkey: The Impact of Strategy, Context and Organizational Attributes By Sibel Yamak In this study, managerial backgrounds in large enterprises have been analyzed at both top team and CEO (Chief executive officer) level. One of the purposes of the study is to provide a descriptive picture of upper echelons in the state dependent, late industrializing business context of Turkey. The second purpose is to examine the impact of changes in environmental context on the attributes of top management teams and CEOs and relatedly to assess the impact of various factors on managerial backgrounds. This study analyzes the role of strategic choice, resource dependence and macro and micro institutional factors behind the demographic characteristics of top managers. The data for the study was gathered from a sample of companies that ranked in the largest 500 industrial firms in Turkey in both 1983 and 1992 and which were located in Istanbul. Frequency analysis, pooled regressions and logits have been used for the statistical analysis of the data. The results indicate that Turkish upper echelons have specific characteristics that are stronger at CEO level. Top teams and CEOs are characterized by ownership links, high education level, engineering background and public experience. They are relatively younger and shorter tenured than their Anglo-Saxon counterparts. Insider promotion is a dominant practice in staffing upper echelons in Turkey. The findings show that the specific characteristics of state dependent, late industrializing Turkish context become reflected on managerial backgrounds. Similarly, environmental shifts appear to have led to changes in the attributes of top managers. Results indicate that top management composition is an outcome where choice and determinism exist simultaneously and interact. Managerial backgrounds are explained by the strategy of the firm, characteristics of macroinstitutional context and organizational attributes.