Kurumları ve araçlarıyla konut finansmanı: Abd ve Türkiye örneği
The housing finance system with institutions and instruments: The case of usa and Turkey
  1. Tez No: 217879
  2. Yazar: CANSU ŞARKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Barınma ve yatırım amacıyla talep edilen konutların alım satımı; para vesermaye piyasalarında yeni finansal araçların yaratılıp menkul kıymetleştirme yoluile bireysel ve kurumsal yatırımcılara sunulduğu, talebin finansal açıdandesteklendiği, hukuki düzenlemelerin gelişen talep yapısına uyum gösterdiği sürekligelişime açık olan konut finansmanı sistemi içerisinde gerçekleşmektedir.Bu çalışmanın kapsamı, konut finansmanı sisteminin unsurlarının elealınarak, sistemin ABD'deki ve Türkiye'deki işleyişinin irdelenmesidir. Bu amaçla,para ve sermaye piyasalarının finansman olanaklarını kullanan ve aynı zamanda bupiyasaların gelişimine katkıda bulunan konut finansmanı sisteminin ülkemizdekimevcut durumu değerlendirilmiş, potansiyel konut talebine cevap vermekonusundaki yeterliliği araştırılmış ve mevcut ekonomik yapının bu sistemesağlayacağı destek incelenmiştir.Konut finansman sisteminin gelişebilmesi için gerekli koşulların Türkiye'dehenüz mevcut olmadığı; sistemin gelişiminde finansman olanaklarınınarttırılmasının, sistemde oluşan risklerin kamu kurumları ve sigorta kuruluşlarıtarafından üstlenilerek uygun bir yatırım ortamının sağlanmasının ve hukuki yapısısağlam kurumsal bir düzenin kurulmasının gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purchase and sale process of the residental estates which come intodemand for investment and sheltering purposes; is materalized in a consantantlydevelopment-open housing finance system where the new financial instruments arecreated and by securitization are presented to the individual and institutionalinvestors in the capital and money markets. In this system, the demands arefinancially supported and the legal arrangements accord with the devoloping demandstructure.The scope of this research is to explicate the elobration of the system in USAand Turkey, by approaching the components of the housing finance system. For thispurpose, the current aspect of the Turkey?s housing finance system, using thefinancial opportunities of the capital and money market, as well as contributing thesemarkets to develop, is evaluated. Also, the sufficiency of meetting the house demandis researched and the support that the system will provide to the current economicalstructure is analysed.It has been come to a conclusion that, the necessary requirements that enablethe housing finance system to develop have not been available, yet. Therefore, forthe development of the system, an institutional order with a strong legal structureshould be established, the financial facilities should be evolved and the risks thatoccur in the system should be incurred by the public body and insuranceestablishments.