Paul Hindemith'in flüt edebiyatındaki yeri
The place of Paul Hindemith in flute literature
  1. Tez No: 566447
  2. Yazar: ECEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE EMİNE KARŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyıl müziğinin Alman bestecisi, icracısı ve eğitimcisi olan Paul Hindemith'in hayatı, yaşadığı dönem, müzik anlayışı, Türk çoksesli müziğine ve dünya flüt literatürüne katkıları hakkında inceleme yapmak ve yazdığı Flüt ve Piyano Sonatı'nın icrası ve analizi ile flütistlere ışık tutmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmanın literatür tarama yöntemiyle hazırlanan ikinci bölümünde Paul Hindemith'in hayatı, yaşadığı dönemin özellikleri, müzik anlayışı, Türk çoksesli müziğine katkıları ve bestecinin flüt müziği irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde sonat formunun tarihsel gelişimi ve Hindemith'in 1936'da bestelediği Flüt ve Piyano Sonatı'nın yazılma süreci anlatılmış ve eser analiz yöntemiyle incelenmiştir. 20. yüzyılın önemli bestecilerinden olan Hindemith, Yeni-Klasikçilik akımının önde gelen bestecilerindendir. Bu akımda, yalın ve daha anlaşılır bir müzik anlayışının yeniden yaratılması temel amaçtır. İncelemesi yapılmış olan bu sonat, Yeni-Klasikçilik tanımına uygun bir eserdir. Hindemith'in 1936 yılında Berlin'de yazdığı Flüt ve Piyano Sonatı üç bölümden oluşmaktadır: I) Heiter bewegt, II) Sehr langsam, III) Sehr lebhaft ve Marsch. Eserin birinci bölümü Sonat Allegrosu formunda yazılmıştır. Bölümde canlı ve neşeli bir karakter hâkimdir. Çok yavaş tempoda ve bölümün bazı kısımlarında sakin çalınması istenilen ikinci bölüm Gelişmiş 2 Bölmeli Lied formundadır. Sonatın üçüncü bölümü iki kısımdan oluşmaktadır: Sehr lebhaft ve Marsch. İki ayrı yapının yer aldığı, iki kısımdan oluşan bu bölümün ilki olan Sehr lebhaft, çok canlı ve dinamik karakterli bir Rondo'dur. Son bölümün diğer kısmı olan Marsch ise Gelişmiş 3 Bölmeli Lied formundadır. Bu çalışmada kullanılmış olan nitel bilgiler kaynak tarama yöntemi ile incelenmiş ve bestecinin kendi yazdığı kitaplardan yararlanılmıştır. Sonatın bölümlerinin analizi tablolaştırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims at examining the life, period and musical understanding of 20th century German composer, performer and instructor Paul Hindemith, his contributions to polyphonic Turkish music and world flute literature, and enlightening flutists on the performance and analysis of his Sonata for Flute and Piano. The second section of the paper, which was prepared by literature review, studies Paul Hindemith's life, characteristics of his period, his music style, his contributions to polyphonic Turkish music and his flute music. The third section of the paper describes the historical development of sonata form and Hindemith's process of composing Sonata for Flute and Piano in 1936, and includes an analysis of the sonata. An important 20th century composer, Hindemith was one of the leaders of the neoclassical movement, the primary goal of which was to recreate a simple and more perceptible type of music. The sonata analyzed fits the description of neoclassical music. Sonata for Flute and Piano, composed by Hindemith in Berlin in 1936, consists of three movements: I) Heiter bewegt, II) Sehr langsam, III) Sehr lebhaft and Marsch. The first movement was composed in sonata-allegro form, and is dominated by a lively and joyful character. The second movement, played very slowly and calmly in certain parts, is in small binary lied form. The third movement of the sonata consists of two parts: Sehr lebhaft and Marsch. The first of the two differently structured sections, Sehr lebhaft, is a very animated and dynamic rondo. Marsch, the latter section, is in small ternary lied form. Qualitative information used in this paper was analyzed by literature review, and books written by the composer himself were utilized. Tabulated analyses of the movements of the sonata are also presented.