Evrensel insan hakları ve kültürel rölativizm bağlamında Seyla Benhabib
Seyla Benhabib in the context of universal human rights and cultural relativism
  1. Tez No: 558929
  2. Yazar: PEVRÜL ERDİ ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Evrensel insan hakları ve kültürel rölativizm bağlamında insanın tanımı üzerine yapılan tartışmalar, evrensellik ve kültür kavramsallaştırmalarına da değinmeyi gerektirmektedir. Bunun esas nedeni insan hakları kavramsallaştırmasının evrensel bir değer yapısı olarak görülüp görülmediğiyle ilgilidir. Evrensellik içinde tanımlanan veyahut içselleştirilen insan hakları düşüncesi, son yıllarda kültürel rölativizm tarafından sorunsallaştırılmıştır. Böylesi bir sorunsallaştırma karşısında insan haklarının evrenselliğinin temellendirilmesi iki alternatifle karşı karşıyadır: İnsan hakları ya teorik aklın spekülatif yönelimi üzerinden aşkın olarak temellendirilecek ya da kültürel rölativizmin iddiası içinde eritilecektir. Bu çalışma Seyla Benhabib'in insan hakları kuramına getirdiği demokrasi boyutuyla başka bir imkanın da olduğunu göstermektedir. Çalışmanın amacı, iki uç arasında kalan insan hakları tartışmalarına demokrasi temelli bir yaklaşım sunan Seyla Benhabib'in düşüncesinin incelenmesidir. Bu açıdan bakıldığında bu çalışma, evrensel insan hakları ve kültürel rölativizm geriliminde insan haklarının temellendirilmesinin demokrasi üzerinden düşünülmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The debate about the definition of“human”in the context of universal human rights and cultural relativism also necessitates to address to the conceptions of“universality”and“culture”. The main reason behind such a motivation is to determine universality of human rights. Universality of human rights is challenged by the claims of cultural relativism. Such a challenge leaves us with two alternatives: Either human rights is justified with transcendentally in the boundaries of speculative theoretical reason or accommodated into the cultural relativism. This study would like to display another possibility via Seyla Benhabib's contribution to the field of human rights theory by her emphasis upon democratic dimension. The very objective of the study is to analyze Benhabib's thought which suggests new approach to the theory of human rights on the basis of democracy. When viewed from that aspect, the justification of the universality of human rights on the tension between human rights and cultural relativism stresses out the necessity of thinking together with democracy.