İdari yargıda iptal davalarında öznel dava ehliyeti olarak menfaat ihlali koşulu
In administrative justice the condition of subjective to sue the concept of breach of interest in the actions for annulment
- Tez No: 217943
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu tezde, İdari Yargılama Hukukunda, iptal davalarında davaaçma ehliyeti bakımından öznel ehliyet koşulu; menfaat ihlali kavramı incelenmiştir.Çalışmamızda bu kavrama İdare Hukukunun `en özgün ve orijinal' davaları olan iptaldavalarının niteliği ve amacı çerçevesinde yaklaşılmıştır. Bu davalarda neden öznel ehliyetkoşulu olarak menfaat ihlalinin aranması gerektiği hak ihlali kavramı ile birliktedeğerlendirilmiştir. Bu çerçevede İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 2. maddesinin 1.fıkrasının a bendinde, iptal davalarında dava açma ehliyeti bakımından yapılmak istenendaraltıcı çalışmalara ve özelikle 4001 Sayılı Kanunla getirilen değişikliğe yer verilmiştir.Menfaat ihlali kavramının anlam, içerik ve niteliklerinin açıklanmasının yanı sırasınırlarının çizilmesinde göz önüne alınması gereken Anayasamızın 2. maddesindebelirtilen Hukuk Devleti ilkesi yeri geldiğince vurgulanmıştır. Yine konuya İdareninyapmış olduğu işlemler açısından da değinilmiştir. Tüm bunlar yapılırken öğretideki çeşitligörüşlere ve mümkün olduğu kadar yargı kararlarına yer verilmeye çalışılmıştır. Menfaatihlali kavramının geniş ya da dar yorumlanmasının Hukuk Devleti ilkesinin varlığı vegeleceği açısından taşıdığı önem ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the condition of subjective capacity to sue, the concept ofbreach of interest, in the actions for annulment. The topic was explored based on the natureand objective of actions for annulment, which are the most `original and authentic? actiontypes of Administrative Law. The reason of the requirement of breach of interest as thecondition of subjective capacity to sue for these kinds of actions is addressed together withthe concept of the breach of right. In addition, this paper addresses the efforts to restrict thearticle 2/1-a of the Administrative Procedural Law regarding the capacity to sue,particularly the amendment which is made by the Act No 4001. Not only the definition, thecontext, and the characteristics of the concept of breach of interest, but also the principle ofrule of law, which take place in the article 2 of the Constitution, is considered in order toidentify the borders of the concept. These issues are addressed based on the acts and actionsof administrative bodies, court decisions and the different contemporary views andapproaches in the doctrine. The importance of adoption of either the extensive or the strictinterpretation of the concept is emphasised in terms of the existence and the future of therule of law.