The return and resettlement of the relocated Armenians 1918-1920
Tehcir edilen Ermenilerin geri dönüşü ve yeniden iskanı 1918-1920
  1. Tez No: 218035
  2. Yazar: ADEM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, tehcir edilen Ermenilerin 1918 ve 1920 yılları arasında eski yerlerine geri dönüslerini ve yeniden iskanlarını, çogunlukla arsiv belgelerine atıfta bulunarak irdelemektedir. Birinci Dünya Savası'nın son günlerinde geri dönüslerine izin verilen Ermenilerin önemli bir kısmı, gerek Osmanlı hükümetlerinin yardımları, gerekse kendi imkanları ile geri dönmüslerdir. Tezin ilk bölümü Osmanlı hükümetinin geri dönüs kararı almasında etkili olan gelismelere ayrılmıstır. Sonraki bölümde, Ermenilerin tehcir edildikleri bölgelerden eski yerlesim yerlerine dönüsleri anlatılmıstır. Üçüncü bölümde ise geri dönenlerin yeniden iskanı ve korunmaları için yapılan çalısmalar incelenmistir. Tarihinin en feci yıllarında tatbik edilen geri dönüs hadisesi, Osmanlı imparatorlugunun savas sonrasında karsılastıgı felaketi idari, mali ve sosyal açılardan göstermektedir. itilaf devletlerinin imparatorluk üzerindeki savas sonrası müdahale ve baskılarını da geri dönüs ve yeniden iskan süreçleri üzerinden izlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the return of the relocated Armenians and resettlement of them in former their hometowns between the years 1918 and 1920, with special reference to the relative archival materials. Upon the permission given for their return on the last days of the World War I, most of the relocated Armenians did return either with the help of the Ottoman government or by their own means. The first chapter of the thesis is devoted to the preliminary developments which were influential in taking of the return decision by the Ottoman government. The following chapter elaborates the return of the Armenians from the relocation residences to their former hometowns. In the third chapter, the resettlement process and the government?s attempts for care of the returnees are examined. Because it was completed in the most disastrous years of the Ottoman Empire, the return of the Armenians properly reflects the postwar Ottoman panorama with its administrative, financial and social aspects. The postwar Allied interference with and pressures on the Empire are also observable through the return and resettlement processes.