Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçi kişilik özelliği ile empati düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
The personality characteristic perfectionist of university students with study of defferint various due to empathy levels
  1. Tez No: 218068
  2. Yazar: AHMED A. YAOAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçi kişilik özelliği ile empati düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi ve ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla araştırma Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi, sosyal ve fen- matematik programlarında öğrenimlerini sürdüren, rastgele seçilen 430 kız ve erkek üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği Özbay ve Mısırlı-Taşdemir (2003); Kişiler Arası Tepkisellik Ölçeği Davis (1980) tarafından geliştirilen ve Özbay ve Yıldırım (2003) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından da geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır ve araştırmanın verileri elde edilmiştir. Araştırmada Manova, Person Momentler Çarpımı Korelâsyon, t-testi, Anova ve scheffe testi Tekniği kullanılmıştır.Cinsiyete göre mükemmeliyetçilik alt boyutları ile empati alt boyutları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik alt boyutları ( hatalara aşırı ilgi, aile beklentileri ve kişisel standartlar) ile empati alt boyutu (bakış açısı alma) arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yaşa göre mükemmeliyetçilik alt boyutları ile empati alt boyutları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat yaşa göre, empati alt boyutuna (kişisel strese) göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik alt boyutları ile empati alt boyutları arasında öğrenim gördükleri alan ve sınıf değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ama sınıfa göre, mükemmeliyetçilik alt boyutu olan davranışlardan şüphe'ye göre anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between perfectionist personality characteristics and empathy levels of university students in terms of various variables. For this reason, the study was carried out with randomly selected 430 female and male students from Gazi University Gazi Faculty of Education social and science-mathematics programs. In this study, Multidimensional Perfectionism Scale Özbay and Mısırlı Taşdemir (2003), and Interpersonal Reactivity Scale developed by Davis (1980) and adapted to Turkish by Özbay and Yıldırım (2003) were used. A demographics form is also constructed to gather personal information. In the study, Manova, Person Moments Product Correlation, t-test, Anova and scheffe test Techniques were used.The difference between the scores of gender-on perfectionism sub-dimensions and empathy sub-dimensions of the university students is not significant. However, the difference between the scores of perfectionism sub-dimensions (concern over mistakes, parent expectations and personal standards) and empathy sub-dimension (Perspective taking) is not have a significant. The difference between the scores of age-based perfectionism sub-dimensions and empathy sub-dimensions of the university students did not have a significant difference. However, according to age, a significant difference was observed when compared to (personal stress), which is a sub-dimension of empathy. Perfectionism sub dimensions and empathy sub-dimensions of the university students did not have a significant difference according to their fields of study or departments. There is no significant grade differences on perfectionism sub-dimensions except on sub-measure of doupting about actions. There is also no significant class differences on empathy measures.