IX. sınıf coğrafya dersi konularının(yerkürenin günlük hareketi, iklim bilgisi, toprak coğrafyası ve jeolojik zamanlar)öğretiminde drama yöntemi ile klasik yöntemlerin karşılaştırılması
Comparisıon of drama method and classıc methods of IX.Class topıcs of geograph lesson(daily moves of earth, climate information, erath geography and geologıc times
- Tez No: 218076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile Coğrafya dersi konularının öğretiminde drama tekniğinin öğrenci başarına etkisinin niceliği ortaya çıkartılmak amaçlanmıştır.Araştırma, deneysel bir çalışma olup ön test, son test ve kalıcılık testine göre hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla başarı testi uygulanmıştır. Bu çalışma, 2006?2007 Eğitim Öğretim yılında Ankara ili, Altındağ İlçesi, Altındağ İ.M.K.B Ticaret Meslek Lisesi 9/A ve 9/B sınıfındaki toplam 54 öğrenci üzerinde uygulanmıştır.9.Sınıf Fiziki Coğrafya Konularından; Dünyanın günlük hareketi, İklim Bilgisi, Topraklar ve Jeolojik zamanlardan oluşan ünitelerin anlatımında, deney grubu olan 9/A sınıfına drama tekniği, kontrol grubu olan 9/B sınıfına klasik yöntemlerle ders anlatılmıştır. Öğrencilerin araştırma süreci sonunda ne gibi bir farklılaşma gösterdiklerini tespit etmek için araştırmacı tarafından başarı testi hazırlanmıştır. Hazırlanan bu test, her iki gruba konular işlenmeden önce ön test, konunun işlenmesinden sonra son test ve öğrenmede kalıcılığın belirlenmesi amacıyla 1 ay sonra hatırlama testi uygulanmıştır.Ön test sonuçlarına göre, her iki grupta ön bilgi bakımından bir fark olmadığı yani anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Son test ve kalıcılık testi sonuçları incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlara göre, drama tekniğinin uygulandığı deney grubu başarı puanlarının klasik yöntemlerin kullanıldığı kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu aralarındaki farkın istatistiksel olarak manidar olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuca göre Coğrafya dersi konularının dramatize edilerek öğretiminin yapılması konuların öğretiminde ve bilgilerin kalıcılığında etkili bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to put the effect for student the teaching the geography subjects drama technics.The research is an experimental study is prepared according to pre-test, last-test and Stability test. In the research the achievement test is implemented for collect data. This study is implemented on the education year of 2006?2007 city of Ankara, Altındağ district, İ.M.K. B Trade Vocational High School at the classes of 9/A and 9/B on the total 54 students. While teaching the units of 9.Class subjects of physical geography; daily of earth, Climatic Information, Soils and Geological Eras the lesson is taught to experiment group of 9/A with drama techniques, and lesson taught as the classical methods to the 9/B class which is control group. At the successes of the students for defining the differential on the final of the research process, achievement test is prepared by the researcher. In this prepared test, before the subject taught as pre-test, after the taught the subject final test and defining the persistence of the learning the recalling test is implemented after 1 month for each two group.As by the pre- test results it appeared there is not any differences by the related information each of the two group meanly there is not deep difference. While the results of pre-test, final test and recalling test are inspected the experimental group is more successful as to the control group; and significant difference is displayed between their arithmetic avarage of points.