Türkiye'de yöresel müziklerde klarnet kullanımının incelenmesi
The usage of clarinet in Turkish ethnic music
  1. Tez No: 218078
  2. Yazar: NİLÜFER ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı ?Türkiye'de Yöresel Müziklerde Klarnet Kullanımı? nın belirlenmesidir. Araştırma, Türkiye'de klarnet kullanım durumunu saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini Türkiye Cumhuriyeti illerinin il merkezleri oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilere kayak tarama yolu ile ulaşılmıştır. İncelenen kaynaklardan elde edilen bilgiler harita ve tablo üzerinde gösterilmiştir.?Türkiye'de yöresel müziklerde klarnet kullanımı? adlı bu çalışma, yazılı kaynakların taranmasıyla elde edilmiştir. Varılan sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates“The Usage of Clarinet in Turkish Ethnic Music”. This investigation is an descriptional study which aims to determine the status of clarinet usage in Turkey.Study environment is consisting of city centers of Turkish Republic. The data is obtained from source searching and the results are shown on the map and the tables.The study results about The Usage of Clarinet in Turkish Ethnic Music enclose concerned literature. Also, suggestions are made according to the point that has been reached at the and of the investigation.