8-9 yaş çocuk resimlerinin yaşıtları üzerindeki etkisi
Effect of 8?9 year old children's paintings on the same aged
- Tez No: 218088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmada 2006?2007 eğitim-öğretim yılında, Ankara ili Gölbaşı ilçesi Bezirhane beldesi Bezirhane İlköğretim Okulunda öğrenim gören 8-9 yaş çocuklarının yaşıtlarının resimlerine bakış açılarının ne olduğunun, yaşıtlarının resimlerini nasıl algıladıklarının, birbirlerinin duygu ve düşüncelerini tahmin edip- edemediklerinin ve 8-9 yaş çocuk resimlerinin, yaşıtları üzerindeki etkisinin ne yönde olduğunun değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu araştırmanın evreni Ankara ili köylerinde yaşayan 8-9 yaş grubu çocuklarıdır.Bu araştırmanın örneklemini ise Ankara ili Gölbaşı ilçesine bağlı Bezirhane beldesinde bulunan Bezirhane İlköğretim Okulunda öğrenim gören 8 yaş grubundan 17 öğrenci ve 9 yaş grubundan 17 öğrenci oluşturmaktadır.Verilerin toplanması için 8-9 yaş çocuklarına yönelik, çocukların yaşıt resimleri üzerinde yorum yapmalarını amaçlayan bir görüşme formu oluşturulmuştur.Bu araştırmada elde edilen bulguların sonucunda frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Veriler SPSS 10.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tablolar ve sütun grafikleri kullanılmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulguların sonucunda, 8- 9 yaş çocuklarının yaşıt resimlerini incelemeleri sonucunda; görsel algı, eleştirel tavır, kendi duygularını ve arkadaş duygularını tanımlama, arkadaşlarının duygu ve düşüncelerini tahmin edebilme gibi ifadeler nedenleriyle birlikte açıklanmaya çalışılmıştır.Bu araştırmanın sonucunda elde edilen tabloya (Ek 4: Toplam Tablosu) göre;1-Yaşıt resimlerine bakıldığında, yaşa bağlı olarak görsel çalışmalardaki duygusallığı algılama düzeyinin olumlu yönde değişmekte olduğu söylenebilir.2- Bulgular incelendiğinde yaş küçüldükçe arkadaş resmini beğeninin arttığı gözlemlenmiştir. Bu yaş grubu çocukları resimlere ?güzel? yorumunu yapmaktadır.3- Örnekleme giren grupta genelde bütün renklerin sevildiği gözlemlenmiştir.4- Öğrenci bir resme baktığında olumlu düşünüyorsa, arkadaşının da olumlu duygular içerisinde olduğunu söylemektedir. Onlara göre resim yapma eyleminin eğlenceli bir süreç olduğu düşünülebilir.5- Yapılan araştırmada 8- 9 yaş çocukları yaşıtlarının resim yaparken kullandıkları renkleri, ?sevdiği renkler olduğu için? seçtiklerini belirtmişlerdir. Bu durumda renk seçimindeki en önemli etkenin ?renkleri sevmek? olduğu gözlemlenmiştir.6- Resim yapma ve resim üzerinde konuşma eyleminde ?güzel? kavramının; önemli, her şeyi içerisine alan bir kavram olduğu, olumlu duyguların en önemli nedeni olarak görüldüğü ve çocuğun beğenisini ?güzel? olarak nitelendirdiği söylenilebilir.7- Araştırmamıza göre 8-9 yaş çocuklarının beğeni ölçütlerinin ?güzel? olması dikkat çekmiştir. Bunun sonucunda çok genel ifadelerle yaşıt resimlerini değerlendirmişlerdir. Hoşa giden şeyin ne olduğunu tam olarak ifade edememekle beraber genelde olumlu yargılara vardıkları söylenilebilir.8- Ayrıca 2. , 3. , 4. , 5. sorulara 8 yaş deneklerinin verdikleri cevaplarla 9 yaş deneklerinin verdikleri cevaplar karşılaştırıldığında; 8 yaş grubunun daha olumlu yanıtlar verdiği gözlemlenmiştir. Bu durumda, örnekleme giren denekler içerisinde, yaş küçüldükçe yaşıt resimlerin daha çok beğenildiği gözlemlenmiştir.9- Örnekleme giren 8-9 yaş çocuklarının büyük bir bölümü benzer cevaplar vermişlerdir. Bu durumda 8-9 yaş grubu öğrencilerinin genelde aynı ifade biçimlerini kullandığı düşünülmektedir.10- Örnekleme giren 8-9 yaş öğrencilerinin büyük bir kısmı arkadaşlarının duygularını tahmin edip tanımlayabilmişlerdir. Bu durumda 8-9 yaş grubu çocuklarının birbirlerinin duygularını tanımladıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this reseach in 2006-2007 teaching and education year, it is evaluated that in Ankara province, Gölbaşı district, Bezirhane town Bezirhane Primary Educational School?s 8-9 year old children?s views, perception on same aged students and how they evaluate their paintings , whether they guess each other?s ideas and emotions and in what direction the ffects of 8?9 year old children?s paintings on the same aged children.The universe of this research is the group of 8-9 year old children.The examlification of this research consists of 17 students of age 8 group ,17 students of age 9 group in Bezirhane Primary Educational School in Bezirhane town of Gölbaşı district in Ankara province.To gather the datas, for 8-9 year old children, an interview form is made aiming for children?s ability to make comment on the same aged children?s paintings.Frequency and percentage values are used at the end of this reseach?s dicoveries.The datas analyzed via SPSS 10.0 packet programme. In evaluation process of the datas of the reseach?s end ,table and column graphics are used.At the end of this reseach?s dicoveries, and the at the end of 8-9 year old children?s investigations on the same aged children?s paintings;it is tried to be explained all together because of the expressions like visual perception , critical attitude, defining frinds? and self emotions, being able to guess the ideas and emotions of friends.According to the table of this research result;1-It can be said that, through looking at the same aged children?s paintings, the level of comprehending the emotionality in visual works changes in a positive way due to the age .2-It is observed through the datas that as the age decreases the appreciation towards the friend?s painting increases.This age group of children comment on the paintings as ?beautiful.?3-In the children group of examplification, it is observed that all colours are liked generally.4-If a student thinks positively when she or he looks at a painting, she or he says tht her or his friend also in positive emotions. It can be thought that the process of painting is entertaining.5-In research 8-9 year old children state that their friends choose the colours while painting due to the fact that ?the colours they like?. In this case it is observed that the crucial effect on the colour selection is ?to like? .6-In painting and commenting on the painting processes, it can be articulated that the concept of ?beautiful? as its importance includes everything and the most important reason for positive emotions. For this case It can be said that the child expresses her or his emotions as ?beautiful?.7-According to our research the scale of 8-9 year old children?s appreciation as ?beautiful? draws attention. As a result of this they evaluate their paintings in very general manners.Along with the idea that they can?t express what everything they like is exactlyin general they can be said to have reached to positive conclusions.8-Moreover, comparing the answer of 8 year old subjects and 9 year old subjects for 2nd,3rd,4th and 5th questions, it is observed that 8 year old group gives more positive answers. In this case among research subjects i can be seen that more age decreases more appreciation increses for the same aged children?s paintings.9-Huge amount of 8?9 year old children of the research gives similar answers. In this case it is thought that 8-9 year old student groups generally use same expressions.10-Almost all the 8-9 year old children in research can guess and describe their friends? emotions .So, it can be said that 8-9 year old children can identify each other?s emotions.