İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin diyet uygulamaları ve beslenme davranışlar
The diet applications and the dietary habits of 8th class students
  1. Tez No: 218090
  2. Yazar: GÜRCAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmada ilköğretim 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin görüşlerine göre, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin diyet uygulamaları ve beslenme davranışları değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, Darıca Faik Şahenk İlköğretim Okulu'ndan 189 ve Özel Çırağan İlköğretim Okulu'ndan ise 84 olmak üzere toplam 273 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırma evrenini oluşturmak için örnekleme yoluna gidilmiştir. Bu araştırma kapsamında, öğrenciler için anket formu kullanılmıştır. Anket formuyla elde edilen verilerin yüzde ve frekans dağılımları alınmış; verilere Ki-Kare Test ve t-Test uygulanmıştır. Öğrencilerin önem sırasına göre tercihlerini belirginleştirmek için ise ?puanlama formülü? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The survey assesment of diet applications and dietary habits of grade 8 pupils are based on their statements.Those surveyed comprise of 189 of Darıca Faik Şahenk and 84 of Çırağan seniors, both public and private secondary School Pupils respectively which sum up to 273 grade 8 pupils.The research was explained by the example events. In the research questionary were used students. Frequency and cumulative percantaye were used to demonstrate the results of the questionaries. Ki-Square Test and t-Test were applied for the results. To make students desicions clear, marh giviny method was used. The probability error ranye is from .01 to .05.As a result of research;1.% 61.5 of the students (M: % 68.1, F: 51.8) were found having three periods during the day. % 37.4 of the male studensts and % 41.8 of female students accepted their feeding style well.2.% 12.3 of the students and % 29.1 of female student have tryed diet at least once % 50.0 of the male students have trid diet at age of 13. % 46.9 of female students have tried diet at age of 12.3.% 50.0 of the students tried a special diet and the most popular diet was the Hollywood diet withe the % 19.2 percent.4.It was seen that % 51.0 of the male students and % 34.5 of the female students eat less.5.% 98.2 of the students havent drink alchole or smale. But % 1.8 of the students drink alchol and smoke to lose weight.Accordiny to the research results, suggestransof the researcher were taken part in following.