Gümrük Birliğinin Türk otomotiv sektörü üzerindeki etkileri
Effects of the Customs Union on the Turkish automotive sector
- Tez No: 218156
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında bir gümrük birliği kurma kararı, 12 Eylül 1963 yılında imzalanan Ortaklık Antlaşması ile alınmıştır. O tarihten bu yana geçen 44 yıllık süre içerisinde, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkileri gelişmiş, gümrük birliği tamamlanmış, gümrük birliğinin daha iyi işleyebilmesi için Türk mevzuatı AB mevzuatına yakınlaştırılmaya başlanmış ve nihai olarak 3 Ekim 2005'de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakere süreci açılmıştır. Bu süreç boyunca, özellikle, gümrük birliği ile ilgili konularda Türkiye, hem AT mevzuatının üstlenilmesi hem de etkili işlemesinin sağlanması amacıyla bir çok önemli adım atmıştır. Böylece, Türkiye'de hem ekonomik hem de sosyal alanda dönüşümler yaşanmıştır. Gümrük birliğinin sonucu olarak, Türkiye'de imalat sanayinin yapısı değişmiş, bazı imalat sanayi kolları yükselirken bazılarının ise, rekabet gücü azalmıştır. İleriye ve geriye doğru bağlantıları, toplam ihracat içerisindeki payı, teknoloji seviyesinin gelişmesi, küresel üretim ağlarının yaratılması gibi özellikleri nedeniyle otomotiv sektörü, hem dünyada hem de Türkiye'de büyük bir öneme sahiptir. Bu öneminden dolayı, gümrük birliği öncesinde, özellikler otomobil ithalatından alınan vergilerin sıfırlanmasıyla, otomotiv sektörünün olumsuz yönde etkilenmesinden endişe edilmiştir. Ancak, gümrük birliği ile otomotiv sektörü hem üretimini hem de ihracatını artırmış, rekabet gücü yüksek bir sektör haline gelmiştir. Çalışmada, Türkiye açısından büyük önem arz eden Türk otomotiv sektöründe, gümrük birliği sonucu yaşanan değişimler ve gelişmeler, gümrük birliği teorisi açısından incelenerek analiz edilmiştir. Özellikle, gümrük birliğinin otomotiv dış ticaretinin ülkelere göre dağılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The decision, to establish a customs union between Turkey and European Economic Community (EEC), has been taken with the Partnership Agreement, signed on September 12, 1963 in Ankara. Since then, the relations between European Union (EU) and Turkey has evolved to a higher integration degree ? establishment of the customs union, transposition of the relevant acquis in order to effective implementation of the customs union, opening of the negotiations with Turkey for full membership on October 3, 2005. Turkey, has made significant progress to transpose the customs union acquis and to implement them effectively during this process, Turkey has evolved both economically and socially. As a result of the customs union, the structure of the manufacturing industry has changed, and some of the sectors were rising their competitiveness, while some of them were loosing competitiveness. One of the most affected sector by the customs union is the automotive sector. With its forward and back connections, its share in total exports, its ability of developing technology level, creation of global production networks, the automotive sector has a significant role for the world as well as Turkey. In Turkey, there has been some concerns on the possible negative influences of the customs union on the automotive sector, due to elimination of the import taxes ? especially automobile sector. But, with the customs union, in Turkish automotive sector, production volume and export level has increased and the sector has gained competitiveness. In this study, the developments in the Turkish automotive sector after and before the customs union, has been examined and analyzed.