Yerleşim alanları civarındaki ormanların yerinden yönetimi sorunu
Problems associated with management of forests around the settlement area by local autorities
- Tez No: 218316
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ŞAYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Siyasal Bilimler, Forestry and Forest Engineering, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyregine itibaren ormancılık yönetimleri çok fonksiyonlu ve çok disiplinli yönetim sekline dönüsmüstür. klim degisikligi, küresel ısınma gibi evrensel sorunlar nedeni ile Dünyada ormanlarının sürdürülebilir olarak yönetilmesi amacıyla, bölgesel ve uluslararası organizasyonlar yanında ulusal ormancılık yönetimlerinin gelistirilmesi çabaları da desteklenmekte ve tesvik edilmektedir. Türkiye ormanları ve ormancılıgında yasanan sorunlar nedeni ile yasanan kamuoyu baskısı yeni çözüm arayıslarını gündeme getirmektedir. Türkiye ormanları ile ilgili veriler göstermektedir ki yasanan en büyük sorunlardan biride yerlesim civarındaki ormanlarının yönetilmesi ile ilgilidir. nsanların ormanlardan beklentileri yeterince karsılanamadıgından yasal olmayan kullanımlar özellikle yerlesim alanları civarındaki ormanların niteligini bozmakta, sınır problemlerinin yasanmasına neden olmaktadır. Esasen bu durum kentlerin büyümesi ve gelismesi ile birlikte, agırlıklı olarak çevresel nitelikli yeni beklentilerin karsılanması arayısları olarak da görülebilir. Bu çalısma; yerlesim alanları civarındaki ormanlar için yöre halkının beklentilerini tüm boyutları ile birlikte degerlendirilerek, bu ormanlar için uygun bir yönetim modelini ortaya koymayı amaçlamıstır. Ortaya konulan modelin diger ülkelerle kıyaslanması amacı ile geçmisten günümüze ormancılıgımıza etkileri ve benzerlikler göz önüne alınarak Alman ormanları ve ormancılıgı üzerinde çalısılmıstır. Ortaya konan model ile mevcut yönetimle yerel halk arasındaki çatısmaları en aza indirerek, ormanlar alan ve nitelik olarak korunurken, yerel halkın beklentilerinin de karsılanması amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Forest Managements have been turned from traditional way into multifunctional and multi-disciplined management ways as from the last quarter of 20 th. century. Besides international and regional efforts, national efforts in development of forest management are also supported and encouraged in order to manage world forests sustainably due to global matters such as climate change and global warming. Seeking new solutions are on the agenda owing to the public pressure for the challenges faced in Turkish forestry and forests. The data on Turkish forests indicates that one of the most challenging issue is concerned with management of forests in the vicinity of settlements. Since the expectations of people from forests are not edaquately met, illegal utilization causes degradation of forests and ownership problems, particularly in those forests. Essentially, it can be seen as seeking efforts in meeting mainly new environmental expectations arising from the development and expansion of urban sites. This study seeks developing appropriate management model for forests in the vicinity of settlements and evaulates the expectations of local people living in those areas. German forests and forestry are studied by considering similarities between Turkish and German forestry and influences of the latter on Turkish forestry from past to present so as to compare the model developed with other countries. The study aims meeting the demands of local people with developed model by conserving the quality and quantity of forests and minimising the conflicts between existing management authority and local people.