Kişisel satış elemanlarının cinsiyetinin satış etkinliği üzerindeki etkisi ve ilaç sektöründe bir uygulama
For medicine sektor, the effect of gender of the personal seller on the selling activities
- Tez No: 218356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kişisel satış olayı bir kişisel satış elemanını ve müşteriyi kapsamaktadır. Yüz yüze bir iletişim şeklidir. Kişisel satış elemanı bağlı olduğu firmanın satış stratejisini sahada uygulayan kişidir. Kişisel satış elemanının amacı ürünü satın almaya ikna etmektir. Müşterinin amacı ise uygun olan iyi bir ürüne en uygun fiyata sahip olmaktır.Kişisel satışta başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Kişisel satışın yüz yüze gerçekleşmesinden ötürü kişisel satış elemanlarının cinsiyetleri de bunlardan biridir.Bu çalışmada Gazi Hastanesinde görev yapmakta olan hekimler üzerinde yapılan bir uygulama ile ilaç sektöründe çalışan kişisel satış elemanlarının cinsiyetlerinin satışa etkisi ortaya konulmuştur.Sonuçlar ortaya koymuştur ki, ilaç sektöründe kişisel satış elemanının cinsiyetinin satış sürecine ve satış performansına etkisi vardır ve göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Personal selling involves a sales person and a customer. It is an face to face communication. Sales person is a someone who applies the selling strategy of a company in the shop (store etc.). The mission of the sales person persuade customers to buy the product. However, the aim of the customer is to buy a good product with the best price.There are a lot of factors affecting the personal selling. The gender of sales person is one of these factors due to the selling occurs face to face.In this study, the effect of gender of sales person working in medicine sector on selling is conducted by aid of an application which was done with the doctors of gazi hospital.As a results, gender of sales person has a considerable effects on the selling process and selling performance in the medicine sector.