Doğal gaz piyasasının işleyiş esasları ve analizi: Türkiye uygulaması
Operation principles and analysis of natural gas market: Application in Turkey
  1. Tez No: 218375
  2. Yazar: BEHÇET ORÇUN AĞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
II. Dünya savaşından sonra artan sanayileşmenin etkisiyle ülkeler açısından enerji, daha önemli hale gelmekle birlikte enerji kaynakları içerisinde petrol ve daha sonra doğal gaz ön plana çıkmıştır. Fakat birtakım çevresel faktörler, OPEC gibi oluşumlar, petrol kaynağına sahip ülkelerin durumu ve petrolün ömrü ile ilgili durumlarda yaşanan gelişmeler 21. yy'a girerken doğal gazın önemini bir kat daha arttırmıştır. Doğal gazın önemli hale gelmesiyle birlikte ülkemizin stratejik önemi artmıştır. Ülkemiz doğal gaz kaynaklarına sahip olmamakla birlikte çok önemli geçiş ülkesi olma potansiyeline sahiptir. Tabiki bu konumda olan ülkenin doğal gaza bağımlı olduğu ülkeleri çeşitlendirmesi gerekmektedir. Bunun içinde işlevsel doğal gaz piyasasının varlığı gerekmektedir. Bu çalışmada enerji kaynakları ve özellikle doğal gaz piyasasının özellikleri, Dünya'da ve Türkiye'deki doğal gaz rezervleri, üretimi ve tüketimi ve ticaretine değinilmektedir. Ayrıca Türkiye'de çıkartılan doğal gaz piyasası kanunu ile ilgili incelemelerde bulunulmuş, piyasanın serbestleştirilmesini engelleyen maddeler tespit edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the 2nd world war with the effect of increasing industralization energy for countries, becomes more important and also interior the energy resources, up to today petroleum and afterwards natural gas comes to foreground. However as a result of environmental factors, formation like OPEC, the condition of countriesthat have energy resource and the existence of petroleum. As we?re going in the 21th century, the importance of natural gaz increases one times, too. With the effect of incresing importance of natural gas in the world our country?s strategical importance also increases. Our country which natural gas resources, also has a important potential of transition between countries. Naturally a country which has this position has to increase variation of countries that it?s dependent for natural gas. So the natural gas market has to exist. In this study I talk about it?s mentioned that, energy resources especially the properties of natural gas market, the reserves, production, consumption, trade of natural gas in world and in Turkey. In addition the law about natural gas market in Turkey is investigated and some advises are given about the difficulties determined for the market freedom.