Nikahta rıza ve cebir
Consent and forcing in the marriage contract
- Tez No: 218412
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
?Nikâhta Rıza ve Cebir? adlı çalışmamızı tezimize konu edinmiş bulunmaktayız. Tezimizde, evlenecek bireylerin kendi iradeleriyle evlilik sözleşmelerini yapabilme durumlarını, bu bireylerin velisi konumundaki insanların yetki sistemini İslam Hukukçuları arasındaki farklı değerlendirmeler çerçevesinde ele almaya çalıştık.Çalışmamız iki bölüm halinde ele alınmış olup, birinci bölümde; Kavramsal Çerçeve başlığı altında ?Nikâh, Ehliyet, Velâyet, Rıza, Cebir, Muhayyerlik? kavramları incelenmiş; ikinci bölümde ise; Rıza ve Cebir Kapsamında Nikâh Akdiyle İlgili Hükümler değerlendirilmeye çalışılmıştır.Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda, Hukukçuların kendi mezhepleri çerçevesinde nasslara yaklaşarak, kimi zaman nassları tahsis ederek, aynı delillerden farklı sonuçlar çıkarabildikleri için, bireylerin evlilik sözleşmesinde yetki problemiyle ilgili konulara yaklaşımlarda, nassları çağın durum ve gereksinimleri çerçevesinde yorumlamakta bir sakınca olmayacağı kanaatine vardık. Bu cümleden olarak, âkıl-baliğ kızın evliliğinde Hanefî Hukukçularla, Hanefîlerin dışındaki hukukçular arasında orta bir yol izleyerek, ortak velayet sistemini getiren İmam-ı Muhammed'in yaklaşımı, çağımızın durum ve gereksinimlerine daha uygun olacağı kanaatine ulaştık.Anahtar Sözcükler1-Evlilik sözleşmesi2-Rıza3-Cebir4-Seçme hakkı
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is ?Consent and Forcing in the Marriage Contract?. The right of the persons who get married to make the marriage contract with their own will and the system of authorization of the guardians of the persons who get married has been studied by considering the different points of view of different Islamic Legists.The study is composed of two chapters: In the first chapter, the terms ?Marriage Contract, Adequacy, Guardianship, Consent, Force and Right of Choice? are examined. In the second department, the Decrees about the Marriage Contract in terms of Consent and Forcing are assessed.In this Study is has been seen that the Islamic Legists reached different conclusions by means of assessing subjects through the point of view of their own sect (Mezhep) about Quranic verses and Hadiths and, some times, revising Quranic verses and Hadiths. Therefore, the study reaches a conclusion that there is not any problem with making commentary about Quranic verses and Hadiths in accordance with the conditions and requirements of the time. Therefore, as a conclusion it has been understood that the way of Imam Muhammed who set the common guardianship system by drawing a line between the Islamic Legists of Hanafi School and those in the other sects is more agreeable to the requirements of our age for the marriage of pubescent girls.Key Words1-Marriage Contract2-Consent3-Forcing4-Right of Choice