Nikâhta velâyetle ilgili rivayetler ve değeri
Rumours and value about guardion at marriage
- Tez No: 207179
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nikâhta velayetle ilgili rivayetler ve değeri'ni çalışmamıza konu edinmiş bulunmaktayız. Nikâhta velayetle ilgili rivayetlerin lâfız farklılıklarıyla birlikte Ebû Musa, Hz. Aişe, İbn Abbas, İbn Ömer, İmran b. Husayn, Abdullah b. Mesud, Ebû Hureyre, Ebû Umâme, Cabir b. Abdullah, Semüre İbn Cündeb, Berâ b. Âzib ve Hz. Ali'den nakledildiğini tespit ettik. Buna rağmen gerek geçmişte gerekse günümüzde bazı ilim adamları konuyla ilgili rivayetlerin sıhhatine itiraz etmişlerdir. Buna binaen kısa bir giriş ve iki bölümden oluşan bir çalışma hazırladık. Birinci bölümde `kavramsal çerçeve' genel başlığı altında; velayetin tanımı, çeşitleri, şartları ve değer kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; `konuyla ilgili rivayetlere genel bakış, hadîslerin tahriçleri, zikredildikleri bâb başlıkları, sahabîlere göre dağılımı ve fıkhî yansımaları' incelenmiştir. Her bir sahabîden gelen rivayetlerin tarikleri, isnad şemaları, rical, lafız ve mana tetkikleri ardından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada nikâhta velayetle ilgili hadîsler, bütün tarikleriyle birlikte incelenmiş ve sıhhatleri hakkındaki düşüncelere yer verilmiştir. Konuyla ilgili rivayetler üzerinde erken dönem kanaatleri gözönünde bulundurularak hadîslerin merfû olma yönündeki fikirlerin daha ağırlık kazandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The knowledgies about marriage guardianship have been issue in our studies. The hadiths about marriage guardianship with formal differences of them, we determined from Ebû Mûsa, Hz. Aişe, İbn Abbas, İbn Ömer, İmran b. Husayn, Abdullah b. Mesud, Ebû Hureyre, Ebû Ümâme, Cabir b. Abdillah, Semure b. Cündeb, Berâ b. Âzib and Hz. Ali. But some scholars in the past and at the moment object the reliance them in issue. This study has a small itroduction and two sections. In the first section was studied under given as the name ?general concept? , definitions of guardianship and its varieties, conditions and value.In the second section was studies knowledgies concerning this issue, what about on them, wich unit were examinetied on, who are massengers and what was the reflections in the fiqh. We tired to search text and meaning differences for all rumours and studied on a plan these changes. We get about the messengers and rumours of all hadiths of marriage guardianship and we have made some assesment about validity of them. With respect to opinions in early days about the hadiths were apear strong and Prophetic saying. Key Words