Expectations of young learners and teenagers in terms of language teaching materials
Çocukların ve gençlerin dil öğretim materyalleri açısından beklentileri
- Tez No: 218450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısma çocukların ve gençlerin ingilizce derslerindeki materyalbeklentilerini arastırmaktadır. Her iki yas grubuna ait özellikler belirtilirken,ögrencilerin de ne tarz aktivite türlerinden hoslandıklarına da açıklık getirilmistir.Eger seçilen aktivite türleri ve kullanılan materyaller her bir yas grubuna hitapedebilecek nitelik tasırsa, ögrenme eglenceli, hatırda kalan ve ilginç bir deneyimolarak gerçeklesir.Arastırma bes bölümden olusmaktadır. ilk bölümde çalısmanın amaçlarınayer verilirken, ikinci bölümde bu alanda yapılan geçmis arastırmalaradeginilmistir.Çocuklar tanımlanırken, alanda sözü geçen egitim psikologlarının vefilozoflaın fikirlerinden kronolojik olarak bahsedilmistir. Daha sonra gençlertanımlanmıs ve nasıl ögrendikleriyle ilgili düsünceler açıklanmıstır. Son olarak dilögretim materyalleri ve özellikleri detaylı olarak incelenmestir.Üçüncü bölüm veri toplama ve analizi bölümleri olan ön ve son testleri veonların sonuçlarını içermektedir. Ayrıca her yas grubu için önerilen ders planları veislenisleri de buradadır.Bölüme sonuç bölümüyle özetlenmistir.Dördüncü bölüm her iki gruba yönelik önerilen aktivite ve materyalkullanımlarına deginmistir.Son bölümde arastırmayla ilgili sonuçlar yer almaktadır. Çalısmada kullanılanön test, son test ve gözlemci degerlendirmelerinin Türkçe ve ingilizce karsılıklarıekler bölümüne konulmustur.
Özet (Çeviri)
This study analyses the material expectations of young learners and teenagersin English lessons. When the characteristics of each age group are identified, theimportance of choosing right activity types for each group is highlighted as well. Ifthe activity types and choice of materials appeal to age groups appropriately,language learning will become an enjoyable, memorable and interesting experience.The work is composed of five chapters and the first chapter aims to give thepurpose of the study. However, the second chapter informs readers about the relatedstudies made in the field. After identifying young learners, the ideas of philosophersand educational psychologists are presented chronologically about how childrenlearn. Then, teenagers and the way they learn are defined. Finally, language teachingmaterials and their characteristics are introduced in detail.In chapter three, methodology, data collection and analysis techniques aredescribed. Pre- test results gathered from both groups are analyzed and sample lessonplans which are followed by post- tests analysis of students and observers areexemplified. This chapter ends with a conclusion section.Chapter four consists of suggested activity types and materials for younglearners and teenagers.The last chapter includes conclusions which are derived from the findings.The study has six appendices; full version of the questionnaire so called pre-test -one in Turkish and one in English, the post test with English and Turkish translationand finally the one for observers which is in English and in Turkish again.