Zihinsel engelli öğrencilerin okuduğunu anlama becerisinde okuma öncesi, sırası ve sonrasında uygulanan okuduğunu anlama tekniklerinin etkililiklerinin karşılaştırılması
Comparing the effectivenes of before, while and after reading tecniques in improving story comprehension of students with mental retardation
  1. Tez No: 218469
  2. Yazar: ÖZGÜL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE RÜYA GÜZEL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı; okuduğunu anlama tekniklerinden, okuma öncesi, sırası, sonrası teknikler ve okuma sırası ile sonrası tekniklerin birleştirilerek uygulanmasının zihinsel engelli öğrencilerin öykü okuma anlama becerisinin geliştirilmesinde hangisinin en etkili olduğunu belirlemektir.Araştırmaya bir dakikada en az 45 sözcük okuyabilen, verilen metnin %80'ini doğru olarak okuyabilen ve verilen öyküyle ilgili sorulan 10 sorudan en az 3'üne doğru cevap verebilen iki kız bir erkek zihinsel engelli öğrenci katılmıştır. Deneklerin ikisi Ankara ilindeki bir özel eğitim sınıfına, biri ise kaynaştırma programına devam etmektedir. Öğrencilerden biri 15 yaş 9 ay, ikisi ise 15 yaş 8 aylıktır. Bir öğrenci 6. sınıf iki öğrenci 7. sınıf düzeyindedir.Araştırma Dönüşümlü Sağaltımlar Deseni ile yapılmıştır. Yapılan öğretmen görüşmesi sonucunda araştırmada 4. sınıf metinlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Öğretim ve değerlendirme amacı ile Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış ilköğretim 4. sınıf Türkçe ders kitaplarından toplam 21 kurgusal metin seçilmiştir.Deney sürecinde her öğrencinin başlangıçta bir oturum başlama düzeyi belirlenmiştir. Başlama düzeyinde öğrenciye bir kez metin sesiz olarak okutulmuş ve metinle ilgili 10 kısa cevaplı soru sorulmuştur. Daha sonra her öğrenci için en az dört oturum dönüşümlü olarak okuma öncesi, okuma sırası, okuma sonrası ve birleştirilmiş teknikten oluşan okuduğunu anlama teknikleri uygulanmıştır. Her tekniğin uygulanmasından sonra öykünün tümüyle ilgili 10 kısa cevaplı soru öğrenciye sırası ile sorularak öğrencinin cevapları kayıt edilmiştir. Sağaltım teknikleri uygulanırken en az dört kez dönüşümlü olarak başlama düzeyi verileri toplanmaya devam edilmiştir. Sonuçlar grafikteki veri yollarının düzeyi analiz edilerek görsel analiz yolu ile yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda her üç öğrenci için birleştirilmiş tekniğin öykü okuma anlamada en etkili teknik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine the most effective technique in improving story comprehension of students with mental retardation by comparing four reading techiques; before reading, while reading, after reading and combined technique which included both while reading and after reading.Two girls and one boy students with mental retardation participated in the research. Participant students met the following study criteria a) ability to read 45 words per minute b) ability to read 80% of the given text correctly c) able to answer correctly three out of 10 questions related to the story used in the research. Two of the subjects were attending to a special education classroom in Ankara, and one subject was attending to an inclusive program. One of the students was 15 years 9 months and two of them were 15 years 8 months old. One student was also attending to 6th grade a classroom and remaining two students were attending 7th grade classroom.The research was implemented by using Alternating Treatments Design. 4th grade texts were decided to be used in the research based on teacher interview. 21 stories were chosen from 4th grade Turkish Language text books.In the experimental procedure, baseline probe was collected for one session for each student. Students were allowed to read the text once silently and 10 questions related to the text were asked during the baseline. After implementing the baseline, before reading, while reading, after reading, and combined techniques were applied alternatingly to each student for at least four sessions. After implementing of each techique, 10 questions were asked related to the text to the students and students answers were recorded. Baseline data were also recorded for at least four times alternatingly during implementation of interventions. The result were visually analized.The result of the research showed that combined technique was the most effective technique in story reading comprehension for all three students.