Türkiye-Finlandiya sınıf öğretmenliği matematik öğretimi programları,sınıf öğretmeni adayları ile öğretmenlerinin öz-yetkinlik ve öğrenme-öğretme süreçleri açısından karşılaştırılması
Comparison of class teachers' and preservice teachers? roles in teaching-learning process and self-efficacy beliefs and teacher preparation programs in Turkey and Finland
- Tez No: 218470
- Danışmanlar: DR. JORMA JOUTSENLAHTİ, YRD. DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada; Türkiye ve Finlandiya'daki sınıf öğretmeni yetiştirme programları ve bu programlarda matematik öğretiminin yeri karşılaştırılmıştır ve sınıf öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının matematik öğretimi öz-yetkinlikleri ve sınıf öğretmenlerinin öğrenme öğretme sürecindeki rolleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'den Ankara'daki devlet üniversitelerinin bir tanesinin Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden 60 öğrenci ve Finlandiya'dan Sınıf öğretmenliği bölümü bulunan üniversitelerden birinin Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden 60 öğrenci seçilmiştir. Türkiye'de Ankara ilinden, Finlandiya'da da Hameenlinna ilinden 60 öğretmen seçilmiştir. Araştırmanın verileri gözlem, görüşme, anket formu ve doküman analizi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında, sınıf öğretmenleri ve sınıf öğretmeni adaylarının matematik öğretimi yeterlik algılarının cinsiyet ve kıdem ile ilişkisi verilmiştir. Araştırmanın sonuçları şu şekilde özetlenebilir.1.İki ülkenin sınıf öğretmeni yetiştirme programları karşılaştırıldığında sınava giriş, öğrenim süresi, derslerin kredisi ve alınan dersler farklılık göstermektedir.2.Her iki ülkedeki öğretmenlerin, etkili matematik öğretimi hakkındaki düşünceleri özel eğitim konusunda farklılık göstermektedir.3.Öğrenme-öğretme sürecinde gelişme bölümündeki rollerde, materyal kullanımında, problem çözmede ve ödev konusunda farklılıklar vardır.4.Her iki ülkedeki öğretmenlerin matematik öğretimi öz-yetkinlik puanları, kıdem ve cinsiyete göre değişmemektedir.5.Her iki ülkedeki öğretmen adaylarının matematik öğretimi öz-yetkinlik puanları cinsiyete göre değişmemektedir.6.Finlandiya'dan farklı olarak, Türkiye'de sınıf öğretmeni adaylarının matematik öğretimi sonuç beklentisi puanı öğretmenlerin puanından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Finnish and Turkish teacher education programs and the significance of mathematics teaching in these programs were compared. Additionally, teaching mathematics self efficacy beliefs of class teachers and pre-service teachers, and the role of class teachers in teaching-learning process were determined.In the study, 60 students from Department of Class Teacher from one of the state Universities, in Turkey and Finland, were selected. Similarly, 60 teachers from Ankara, Turkey, and Hameenlinna, Finland, were selected. Data were collected via observation forms, interview forms and analyses of documents. Based on the collected data, the relationships of teaching mathematics self efficacy beliefs of class teachers and pre-service teachers with experience and gender were examined.The outcomes of the study can be summarized as follows;1.There are some differences on selecting students, instruction period, course contents and credits in both programs.2.There are some differences in Finnish and Turkish teachers? thoughts about effective teaching mathematics about special education .3.There are some differences especially on the roles of the Finnish and Turkish teachers in teaching-learning process, using materials and giving homework4.The scores of Finnish and Turkish teachers in efficacy of teaching mathematics did not have any relationship with the gender.5.The scores of Finnish and Turkish pre-service teachers in efficacy of teaching mathematics did not have any relationship with the gender.6.Unlike Finland, the scores of pre-service teachers in teaching mathematics outcome expectancy are higher than those of class teachers.