Fen ve teknoloji dersinde farklı işbirlikçi öğretim yöntemlerinin kullanılması ve sonuçlarının karşılaştırılması
Using the cooperative learning different teaching methods in science and technology lesson and comparing their results
  1. Tez No: 218481
  2. Yazar: ALİ ASLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin etkileri araştırılmış, buamaçla ilköğretim 6. Sınıfta 19 öğrenci üzerinde yapılan uygulamada ?VücudumuzdaSistemler Ünitesi? seçilmiştir. Dolaşım Sistemi konusu anlatılırken işbirlikli öğrenmetekniklerinden Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim tekniği kullanılmış, DestekHareket Sistemi ve Solunum Sistemi konusu anlatılırken işbirlikli öğrenmetekniklerinden Öğrenci Takımları Başarı Bölümleri tekniği kullanılmıştır.Öğrenci başarısını ölçmek amacıyla başarı testi, ön test ve son test olaraksınıfın tamamına uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin Fen bilgisi dersine olantutumlarını belirlemek amacıyla tutum anketi sınıfın tamamına çalışma öncesinde vesonrasında uygulanmıştır. Bunun yanında öğrencilerin İşbirlikli Öğrenme Tekniklerihakkında görüşleri de hazırlanan mülakat soruları yardımıyla alınmıştır.Elde edilen verilin uygun bir şekilde değerlendirilmesi ve uygulanmasısonucunda öğrencilerin akademik başarıları, derse karşı tutumları, öğrendikleribilgilerin kalıcılığı açısından anlamlı bir fark gözlenmiştir. Ayrıca öğrencilerinBirlikte Soralım Birlikte Öğrenelim tekniğini Öğrenci Takımları Başarı Bölümleritekniğine göre daha çok sevdiği ve konuların anlaşılmasında, yaratıcılığı arttırmada,kavramların öğrenilmesinde ve grup çalışması yapmada daha etkili bulmuşlarıdır.Böylece İşbirlikli Öğrenme Yönteminin öğrencilerin başarısını arttırmada ve dersekarşı olumlu tutum geliştirmede etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the learning methods based on cooperation. With thisaim, ?Chapter: Systems of Our Body? was chosen and implemented on 19 6th gradestudents. While explaining the circulatory system, ?Ask Together Learn Together?method was chosen among the learning methods based on cooperation and ?StudentTeams Achievement Division? method was used among the learning methods basedon cooperation while explaining the Support Motion System and Respiratory System.In order to measure student success, a success test was given to the entireclass before and after the implementation. In addition, in order to determine students?approach towards science lessons, an approach survey was given to the entire classbefore and after the implementation. Besides, students were asked about theiropinions on Learning Methods Based on Cooperation during an interview.After correct evaluation and implementation of the received data, asignificant difference was observed between academic successes of the students,their approaches towards the lesson and permanence of learnt information. Besides, itwas observed that students like ?Ask Together Learn Together? method more then?Student Teams Achievement Division? method and that they think it is moreefficient to understand the subjects, to increase creativity, to learn about the conceptsand while working in a group. This it was concluded that Learning Methods Basedon Cooperation is an effective method in increasing students? success and in makingstudents develop a favorable attitude towards the lessons.