Kemanda vibrato ve öğretim teknikleri
Vibrato and teaching techniques in violin
- Tez No: 218480
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Kemanda Vibrato ve Öğretim Tekniklerini saptamak amacı ile yapılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Veriler, kaynak tarama yöntemi ile toplanıp yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, kemanda vibrato uygulamalarının günümüze kadar sorunlu bir gelişim süreci geçirdiği ve besteciler, icracılar ve keman pedagogları açısından tartışmalı bir konu olduğu, fakat bu tartışmaların günümüz vibrato anlayışını ve gelişimini belirginleştirdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu araştırmada vibrato öğretiminin birçok keman pedagoguna göre sistemli olduğu ortaya çıkmış ve Carl Flesh, Ivan Galamian ve Ali Uçan-Edip Günay gibi keman pedagoglarının öğretim yöntemleri ele alınmıştır. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak kemanda vibratoya ve öğretim yöntemlerine dikkat çekilmiş ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis made in order to determine Vibrato and Teaching Techniques in ViolinIn research descriptive technique used. The data collected through search sources and interpreted.In research result these occurred, application of vibrato in violin passed problematic progress, and it is controversial subject for applicators and violin pedagogues but these discussions made clear today understanding and progress of vibrato. Beside in this research according to many violin pedagogues vibrato teaching is systematic and teaching method of violin pedagogues Carl Flesh, Ivan Galamian and Ali Uçan-Edip Günay taken in hand. Through taken these results in consideration attract attention to vibrato in violin and teaching method and suggestions given in this direction.