Teaching English vocabulary to young learners via drama
Drama yoluyla çocuklara İngilizce kelime öğretimi
- Tez No: 218485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, çocuklara kelimeleri öğretirken dramanın etkisini araştırmaktır. Çalışma, 2006?2007 öğretim yılında iki tane üçüncü sınıfta on beş ders saati uygulanmıştır. Verileri toplamak ve değerlendirmek için Gazi Üniversitesi Vakfı Özel İlköğretim Okulu araştırma yapacak okul olarak seçilmiştir.Çalışmanın birinci bölümü giriş bölümüdür. Bu bölüm, genel olarak çalışmanın bütünü, temeli, amacı, sınırlılıkları ve kullanılan yöntem hakkında kısa bir bilgi vermektedir.İkinci bölüm dramanın tanımını yapar, drama için gerekli olan koşulları açıklar, dramanın sınıflarda ve ikinci dil sınıflarında kullanılmasının avantajlarını açıklar, dramanın kelime öğretiminde ve çocuklarla kullanımının nasıl olduğunun kısa bir açıklamasını yapar.Üçüncü bölüm, çalışmanın metodunu ve veri toplama aracını açıklar. Çalışmada toplam on iki tablo vardır, ve her biri ile ilgili bulgular verilmiştir ve yorumlar yapılmıştır.Dördüncü bölüm sonuç kısmıdır. Çalışmanın kısa bir özeti verilmiştir ve bazı önerilerde bulunulmuştur.Bu çalışmada ayrıca on bir ek bulunmaktadır: beş ders planı, beş küçük değerlendirme ve bir sınav.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which consists of four chapters is to investigate the effects of drama on teaching vocabulary items to young learners. The study was conducted on two third grade classes in the 2006-2007 academic year, lasting 15 lesson hours. Gazi University Foundation Private Primary School in Ankara was taken as the case school in order to collect and evaluate the data.The first chapter of the study is the introduction. It gives a general background of the research study, explains its aim and the scope, and gives brief explanation of the methodology of it.The second chapter defines what drama is, explains the right conditions for drama, introduces drama techniques, describes the advantages of the use of drama in the classroom, explains the benefits of using drama in language classrooms, presents drama for vocabulary teaching, and lastly, presents the application of drama with young learners.The third chapter explains the methodology and technique of data analysis. Twelve tables were examined and interpreted, and findings and comments were given.The fourth chapter is the conclusion. It provides a brief summary of the study. It also presents general implications and offers specific suggestions.Additionally, the study has eleven appendices; the complete versions of the five lesson plans, the complete versions of the five quizzes and the complete version of the exam.