Örgüt kültürünün algılanmasında metaforların rolü
The role of metaphors in perception of organizational culture
- Tez No: 218511
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Örgütlerle ilgili ilk bilimsel çalışmaların yapıldığı zamandan bu güne kadar örgütlerin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik ortam önemli ölçüde değişim göstermiş, sanayi toplumundan bilgi toplumuna hızlı bir geçiş yaşanmış ve örgütler bu değişime ayak uydurabilmenin yollarını aramışlardır. Bu değişim çerçevesinde örgütlerde Klasik Örgüt Anlayışından, Neo-Klasik Örgüte ve nihayet Modern Örgüt Anlayışına doğru bir gelişim olduğu görülmektedir.Bu çalışmada, araştırma yapılacak örgütün; ?bir ucunda klasik örgüt anlayışı diğer ucunda modern örgüt anlayışı olan bir skala?da yer aldığı kabulünden yola çıkılmış, öncelikle örgüt kültürünün kültürel boyutları tespit edilmiş ve kültürel boyutların Klasik Anlayıştan Modern Anlayışa doğru nasıl bir gelişme gösterdiği incelenmiştir. Daha sonra kültürel boyutları ölçmeye yönelik iki farklı soru tipi kullanılarak iki test hazırlanmıştır. Bunlardan biri metaforlardan oluşan ve anketin ikinci bölümünü oluşturan; diğeri ise değer ve tutum ifadelerinden oluşan ve anketin üçüncü bölümünü oluşturan testtir.Öncelikle her iki testin güvenilirlik analizi yapılmış ve daha sonra metaforlardan oluşan test ile rutin sorulardan oluşan testin verilerini karşılaştırmak maksadıyla ayrı ayrı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan faktör analizleri neticesinde iki testte ortaya çıkan faktörlerin birbiriyle paralelliği değerlendirilmiştir. Ayrıca iki testten elde edilen puanlar (her kültürel boyut için ayrı ayrı ve toplam puanlar üzerinden) arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ile korelasyon katsayıları t-testi yapılarak, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the time of first scientific studies carried out by organizations until today, social-economic environment that organizations in has proportionally changed, Fast development from industrial community to information community has been occurred and organizations have been seeking the way to overcome this change. In the frame of this development, organization style changed from Classical to Neo-Classical and finally to Modern Organization.In this research, it was supposed that organizations are placed on a scale which shoves on one end classical idea on the other end modern organization idea. First of all, cultural aspects were determined in organizational culture. Than, what kind of development occurred from classical idea to modern idea was examined. After that, two kind of test was prepared to measure cultural aspects with two kinds of questions. One of these which also was located in second part of the poll is to measure metaphors, other one which was located third part of the poll is to measure values and attitude.Firstly, either kind of test was analyzed if they are trustworthy than, factor analyses were made in order to compare the results of both metaphors and ordinary questions data. In the result of factor analyze, factors come from two tests were evaluated. Two tests evaluated by the score, gathered from correlation coefficient and t-test, if there is a meaningful difference among.