Markanın tescili ve tescilin hukuki sonuçları
Registration of trademark and judicial outcomes of registration
- Tez No: 218531
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sınaî mülkiyet hakları, bunlara sahip her işletmenin yararlandığı ve özel koruma altına alınmasını istediği takdirde ise, gerekli tescil işlemini yaptırmak zorunda olduğu haklardır.Mal ve hizmet kalitesini markası ile tanıtan bir işletme, dünyada sahibinin veya şirketin adı ile değil, markasıyla tanınır. İşletmenin hangi ülkede ve kime ait olduğu değil, markanın hangi ülkelerde tanındığı ve tercih edildiği önemlidir. Tanıma ve tercih etme talebi markaya olan güvene dayanmaktadır.Dünyada tanınan markalar, tanınan işletmelerden ve bunların sahiplerinden daha öndedir. İşletmelerin değeri, ?marka değeri? ile ifade edilmektedir. Markalar, işletmelerin dışında, tıpkı bir ticarî meta gibi, çok büyük rakamlarla alıcı bulabilmektedir.Markalar savaşı, bir markanın diğerlerine göre daha fazla tanınır, daha fazla güvenilir ve tercih edilir olabilmesi için yapılmakta; bunun için, kalite ve hizmete yönelik teknoloji yatırımı, reklam tanıtımı gibi konularda, büyük harcamalar söz konusu olmaktadır.Markanın korunması, piyasada iş yapmanın gereklerinden biridir. İşletmelerin, kendilerini müşterilerine tanıtmaları, piyasada yer tutmaları, rekabet etmeleri koruma altına alınmış markalarla mümkün olabilir. Markaların korunması, marka taklitlerinin önüne geçilmesi, markanın sadece o markayı yaratan firma tarafından kullanılabilmesi, haksız rekabetin önlenmesi gibi hususlar açısından fevkalâde önemlidir.Markanın, MarkKHK açısından korunmasının sağlanabilmesi içinse, tescil edilmiş olması gerekmektedir.Tezde, bu önemli konunun açıklanmasına çalışılmıştır. Açıklamalar üç bölüm altında toplanıp, ilk bölümde ?marka? ile ilgili genel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ?markanın tescili? ve üçüncü bölümde ?tescilin hukukî sonuçları? açıklanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Marka2.Markanın tescili3.Tescilin hukuki sonuçları
Özet (Çeviri)
Intellectual property rights are the rights which the companies are obliged to have the required registration transaction if each enterprise having these benefits and request them to be taken to special protection.An enterprise promoting its quality of goods and service with its trademark is recognized in the globe not with its company name or company holder?s name but with its trade mark. It is vital for the trademark in which countries they are recognized and preferred rather than where does the enterprise located and by whom it is owned. Request for recognition and preference based on the trust to the trademark.Trademarks recognized in globe are more dominant than the enterprises and their owners in the globe. Values of enterprises are expressed with their ?value of trademark?. Trademarks excluding enterprises are capable of finding buyers with huge amounts just like a commercial merchandise.War of trademark is performed for the objective of a trademark to be more recognized than others and to be more reliable and preferable and great expenses are discussed for technology investment for quality and service and for issues such as advertisement and promotion.Trademark protection is one of the necessities for work performance in the market. Promotion of enterprises to their customers, having prestigious rank in market, competition can only be possible with the protected trademarks. The protection of trademarks is extremely vital for preventing trademark counterfeiting and the utilization of trademark only by the company creating that trademark and prevention of dishonest trading.Trademark must be registered for providing its protection by means of MarkKHK.In the Thesis the clarification of this important issue was discussed. Clarifications are collected under three main parts and in the first part overall information provided for ?trademark?, in the second part ?registration of trademark? and in the third part ?judicial outcomes of registration? are clarified.Key Words1.Trademark2.Registration of trademark3.Judicial outcomes of registration