Hayat sigortası ve gelir esnekliği
Life insurance and income elasticity
- Tez No: 218532
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sigortacılık, Econometrics, Economics, Insurance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük önemi olan hayat sigorta dalındaki talep yapısının belirlenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmada hayat sigortasının talep yapısı incelenmiş olup gelir esnekliğinin hesaplanması amaçlanmıştır.Çalışmada öncelikle talebi etkilediği düşünülen değişkenler belirlenmiş bunun ardından talep modelinde kullanılması düşünülen değişkenler ile hayat sigortası talebi arasındaki ilişkinin varlığı korelasyon çözümlemesiyle incelenmiştir. Bunu takiben talep modelinin tahminine geçilmiş ve tahmin yöntemi olarak Klasik En Küçük Kareler(KEKK) tahmin yöntemi kullanılmıştır. Tahmin neticesinde gelir, enflasyon, finansal gelişme ve eğitim değişkenlerinin hayat sigortası talebini açıklama gücüne sahip değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Hayat sigortası talebinin gelir esnekliği katsayısı 1.92 olarak hesaplanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Hayat sigortası2. Hayat sigortası talebi3. Korelasyon çözümlemesi4. Model tahmini5. Gelir esnekliği
Özet (Çeviri)
It is suggested that the determination of the demand structure in the field of life insurance, which has great importance in the development of national economy, has significance. Basing on this, in this study the demand structure life insurance is analyzed and the calculation of income elasticity is aimed.In study, initially, the variables considered as affecting such demand has been determined; then, the existence of the relation between the variables that has been considered to be used in demand model and the life insurance demand has been examined through correlation analysis. Following this, the estimation of demand model has been made and Least Squares Method (OLS) has been applied as estimation method. As a result of estimation, it is determined that variables of income, inflation, financial development and education have validity to explain the demand of life insurance. The coefficient of income elasticity of life insurance demand has been taken as 1.92.Key Words1. Life insurance2. Life insurance demand3. Correlation analysis4. Model estimating5. Income elasticity