Türk holdinglerinde inovasyon sürecinde insan kaynakları yönetimi faaliyetlerinin değerlendirilme araştırması
The evaluation of human recources facilities of turkish holding companies in innovation
- Tez No: 218580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP VARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sanayi Devrimi ile önem kazanmış olan şirketler zaman içerisinde büyüyerek çok şirketli holdingler haline gelmiştir. Küreselleşme süreci ile ise piyasalarda söz sahibi olanlar artık hükümetler değil, holdinglerdir. Ekonomiye yön veren bu şirketler, ulusal ekonomiyi kontrol etme gücünün yanı sıra politik kararlar etki edebilmekte ve hatta uluslar arası piyasalarda söz sahibi olabilmektedirler. Ancak rekabet koşullarının değişmesi holdinglerin inovasyon sürecine yönelmelerine neden olmuştur.Bu çalışmada, ulusal ekonomimizde söz sahibi olan holdinglerde uygulanan insan kaynakları politikalarında ulusal inovasyon sistemi içerisinde ne gibi uygulamalara gittikleri araştırılmaktadır. Bu araştırmayı sağlayabilmek için; Türkiye'nin önde gelen basın yayın organlarındaki 10 yıldan bu yana çıkan haberler dikkatle incelenerek, aynı zamanda da holdinglerin ve alt kuruluşlarının faaliyet raporlarından yararlanılarak bilgi verilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies, that become important with the industrial revolution, become multi-firms holdings in time by growing. In the process of globalization, holdings are now involved with the decisions not the governments. The holdings, that conduct the economy, also can impress the politic decisions and even involved with the decisions of international markets, beside the power of controlling the local markets. On the other hand sliding conditions of competition, force the holding to shepherd toward to the innovation process.In this study, human resources facilities of holding companies that involved with the local economy among the biggest companies of Turkey have been studied and the policies of big companies in our country have been an aim of understanding. For this purpose, we carefully explored the articles about these companies in major newspapers of Turkey in addition to our study of the companies? annual reports.