Çoklu zeka kuramının ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi amaçlarının gerçekleşme düzeyine etkisi
The effect of the multiple intelligence theory on the realising level of the aims of the religious culture and ethics course in primary education
- Tez No: 218599
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu arastırmada ; ?Çoklu Zeka Kuramı uygulamalarının ikögretim Din ve Ahlak Bilgisi dersinin amaçlarına ulasma düzeyine ve kalıcılıgına etkisi ortaya çıkarılmaya çalısılmıstır. Arastırma kapsamında, ilkögretim 6, 7 ve 8.sınıflar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi üniteleri içerisinden ?6. Sınıf Son Peygamber Hz. Muhammed?, ?7. Sınıf Hac ve Kurban?, ?8. Sınıf inanç Davranıs iliskisi? üniteleri ele alınmıstır. Arastırma stanbul Kadıköy Cemile Besle ilkögretim Okulu 2006-2007 ögretim yılında 6,7 ve 8. sınıflar üzerinde yapılmıstır. 6-A, 7-A ve 8-B sınıfları deney grubu; 6-B, 7-C, 8-A sınıfları kontrol grubunu olarak belirlenmistir. Arastırma 75 ögrenci deney grubunda ve 75 ögrenci kontrol grubunda olmak üzere toplam 150 ögrenciye uygulanmıstır. Arastırmaya katılan gruplar; ögrenilecek konu öncesi ön-test, konu sonrasında son-test ve konu bitiminden bir ay sonra ögrenilmesi beklenilen davranısların hatırlanmasını yoklayan kalıcılık testi uygulanmıstır. Kalıcılık testi ile grupların unutma derecesi ortaya konulmaya çalısılmıstır. Bu amaçla üniteler için hazırlanan çoktan seçmeli ölçme aracı kullanılmıstır. Arastırma deneysel bir çalısmadır. Arastırma sonuçlarından elde edilen bulgulara göre; Çoklu Zeka Kuramına göre hazırlanan ögretme etkinliklerinin ögrencilerin akademik basarılarına, kalıcılıga anlamlı bir etkisi olmustur.
Özet (Çeviri)
Yörük, smail, The Effect Of The multiple ntelligence Theory On The Realising Level Of The Aims Of The Religious Culture And Ethics Course In Primary Education, Master thesis, Thesis Counsellor: Prof. Dr. Cemal Tosun, Page:245 In this study, the effect of the Multiple Intelligence Theory applicotions on the stability and level of reaching the aims of Religion Culture and Ethics course in the primary education is tried to be arisen. In the contents of this research, above 6,7,8?th class Religion Culture and Ethics course units, ? The Last Prophet Hz. Mohammad in 6?th Class?, ?Ppilgrimage and Sacrifice in 7?th Class? and the relationseliefhip betwen ? Belief and Behaviours have Been Held in 8?th Class. This study was held in 6,7,8?th calasses of stanbul Kadıköy Cemile Besler Primary School in 2006/2007 season 6/A, 7/A and 8/B were taken as trial group, 6/B, 7/C, 8/A were taken as control groups. This study was applied on 75 students in trial group, 75 student in control group, totaly 150 students. The pre-test before the subject and to be learnt, post-test after the subject and stability test one month after the subject finished which measures the remembering the behaviours, were aplied to the groups. The forgetting degrees of groups. Were tried to be shown with the ? stability test? for this reason, the multiple choice scaling tool whic was prepared for units was used. The research is a kind of experimantel study. According to the findings which were taken from the results.Of the ressearch; The theaching activities, prepared according to the ?Multiple ntelligens Theory? effected meanly, academic success of the students and stability.