Osmanlı belgeleri ışığında Dr. Esat Bey'in biyografisi ve görme engellilere yönelik eğitim çalışmaları
In the light of Ottoman documents, the biography of Mr. Dr. Esat and the studies of educational activities towards the blind people
  1. Tez No: 218759
  2. Yazar: HASAN BASRİ SAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dr. Mehmet Esat (IŞIK), 1865 yılında İstanbul'da doğmuş, 1936 yılında vefat etmiştir. Mekteb-i Tıbbiye'den 1889 yılında tabip yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur. Fransa'da göz hastalıkları uzmanı olmuş ve 1894 tarihinde İstanbul'a dönmüştür. 1899 yılından öğretim üyesi, 1907 yılında tuğgeneral olan Dr. Esat Bey, Askerî ve sivil hastanelerde görev yapmıştır.Dr. Esat Bey, bilim adamı sıfatıyla çeşitli uluslararası kongrelere katılmıştır. Bilimsel yayımları ile dikkati çekmiş, mesleği olan göz hekimliği alanında ise ?Esat Oftalmoskobu? adıyla anılan buluş yapmıştır. 1902 yılında katıldığı uluslararası Brüksel Kongresi sonucu hazırladığı raporlar ve yayımladığı bir kitap ile Avrupa'da başlayan özel eğitim çalışmalarını ülkesinde tanıtmıştır. Bunun neticesi İstanbul'da görme engelliler okulu açılmasına önayak olmuştur. Ona göre; görme engellilere eğitim verilip, bir meslek kazandırıldığı taktirde onlar yaşamlarını bağımsız ve toplumla uyumlu sürebileceklerdir.Siyasî, ilmî, edebî, askerî yönleriyle önemli izler bırakan Dr. Esat Bey, Türkiye'de özel eğitimin, çok özelde görme engellilerin eğitimi alanındaki gelişmelere katkı sağlamıştır. Bu çalışmayla, Osmanlı belgeleri ışığında onun hayatı ve görme engelli eğitimi alanındaki katkılarına değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dr. Mehmet Esat (IŞIK) was born in 1865 in İstanbul and died in 1936. He graduated from the faculty of medicine (Mekteb-i Tıbbiye, İstanbul) as a lieutenant doctor in1889. He became specialist on eye illnesses in France and returned to İstanbul in 1894. Dr. Mehmet Esat (IŞIK), who became a professor in 1899 and brigadier general in 1907, worked in army and civil hospitals.Dr. Mehmet Esat (IŞIK) participated in several international congress as a scientist. He attracted attention and made the invention of ?The Esad?s Oftalmascop? in his field. He introduced the special education studies to his country with books and reports that he prepared as a result of the International Brussels Congress which he participated in 1902. Accortding to him, if we help the education of the blind and make them have jobs, their lives within the society.Dr. Mehmet Esat (IŞIK), who left remarkable works for the country in scientific, literary and military branches, contributed a lot to special education. In this study, it was aimed to touch to his contributions and works, and studies and his life in the spot of Ottoman documents.