'Türk siyasi partilerinin kooperatiflere ve kooperatifçiliğe bakışı'
'The cooperatives and cooperative system according to Turkish political parties'
- Tez No: 218808
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, ?Türk siyasi partilerinin kooperatiflere ve kooperatifçiliğe bakışı? siyasi partilerin parti programlarından ve literatürden yararlanılarak teorik olarak araştırılmıştır.Ayrıca, Uşak'ta örgütlü siyasi parti yöneticilerine yönelik anket çalışmasıyla, partilerin ve partili yöneticilerin kooperatiflere ve kooperatifçiliğe verdikleri önem uygulamalı olarak araştırılmıştır. Uygulamadan elde edilen bulgular çizelgeler yardımıyla yorumlanmıştır. Bu yorumlar teorik verilerle karşılaştırılarak bazı sonuçlara varılmıştır. Buna göre; DSP'nin kooperatifçiliğe ve kooperatiflere en yakın parti olduğu ve ulusal kalkınmada ekonomik ve sosyal bir araç olarak düşünüp ?Köy-Kent? olarak sistemleştirdiği ortaya çıkmıştır. CHP ile MHP'nin ise; DSP kadar olmasa bile, kooperatifçiliği benimsedikleri söylenebilir.Anahtar Sözcükler1.Siyasi parti yöneticisi2.Siyasi parti programı3.Kooperatifçilik ilkeleri4.Kooperatifçilik politikası5.Kooperatifçilik görüşü6. Kooperatif çözümler
Özet (Çeviri)
In this working is ?Approach of the Turkish political parties to cooperative system in Turkey?. The issue have been searched from the programmes on concepts of political parties and literature as theoretical.In addition, a questionnaire has been made to administrators of political parties that organized in Uşak. To attach importance of the political parties and administrators to cooperative system have been searched as practical. The findings from this research have been interpreted by tables. This interpretations have been compared with theoretical data and have been inferred. Accordingly, The DSP (Democratic Left Party) is the closest party to the cooperativism (cooperative system) and cooperative enterprises. It was found out that is shown as an economic and social instrument and systemized as an ?Urbanized Country? (Köy-Kent) in the National Development by DSP. It can be said that CHP (Republic People Party) and MHP (Nationalist Action Party) adopt it not rather than DSP.Key Words1.The Administators of Political Parties2.The Programme of Political Parties3.The Principles of Cooperative4.The Cooperative Policies5.The Cooperative Aspects6.The Cooperative Solitions